Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diktátor Franco i 40 let po smrti rozděluje Španělsko. Budou jeho ostatky odstraněny z mauzolea?

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Madrid - Téměř 200 členů španělského parlamentu dnes vyzvalu k odstranění ostatků bývalého diktátora Franciska Franka z mauzolea v Údolí padlých nedaleko Madridu, kde byl pohřben v roce 1975. S tímto krokem nesouhlasí vládní lidovci premiéra Mariana Rajoye.

Zákonodárci, kteří usnesení podpořili, v této souvislosti vyzvali k tomu, ab se začal naplňovat zákon o historické paměti, který v roce 2007 přijala socialistická vláda premiéra Josého Luise Zapatera.

Tento zákon nařizuje odstranění zbývajících symbolů Frankovy diktatury a slibuje pomoc pozůstalým obětí diktatury při hledání ostatků jejich blízkých v hromadných hrobech.

Fašista Franco má dodnes řadu příznivců:

Hlasování se zdrželo 140 poslanců vládních lidovců. Premiér Rajoy, který je v čele několikerého kabinetu od roku 2011, dosud odmítal činit konkrétní kroky vedoucí k naplnění zákona s tím, že "nechce otevírat staré rány".

Kromě Franka a zakladatele krajně pravicové strany Španělská falanga Josého Antonia Prima de Rivery je v Údolí padlých pohřbeno i přes 30 tisíc obětí španělské občanské války.

Témata:  Španělsko Mariano Rajoy

Související

Aktuálně se děje

4. května 2025 12:43

4. května 2025 11:28

Volodymyr Zelenskyj: Od televizního komika k válečnému prezidentovi

Volodymyr Zelenskyj je dnes jednou z nejvýraznějších politických postav 21. století – muž, který z televizních obrazovek přešel přímo do čela státu, a v čase války se stal symbolem odporu, vytrvalosti a boje za svobodu Ukrajiny. Jeho příběh je neobvyklý, dramatický a od roku 2022 nepřestává psát další silné kapitoly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump jako papež

Trump zveřejnil fotku, kde vypadá jako papež. Strhla se vlna kritiky

Donald Trump opět vzbudil silné emoce – tentokrát zveřejněním obrázku vytvořeného umělou inteligencí, na němž je sám zobrazen v papežském ornátu. Fotomontáž sdílel v pátek večer na své sociální síti Truth Social a následně ji převzala i oficiální vládní platforma X (dříve Twitter). Snímek přichází v době, kdy katolická církev truchlí po smrti papeže Františka a kdy se připravuje začátek konkláve, které má ve středu zvolit jeho nástupce.