Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané pustí na svobodu člena Al-Káidy, s úřady spolupracoval jako svědek

Al-Káida
Al-Káida
Foto: pinger.pl

Washington - Spojené státy propustí z vězení někdejšího amerického člena teroristického hnutí Al-Káida. Bryant Neal Vinas (34) po svém zadržení v Pákistánu v roce 2008 spolupracuje s úřady jako svědek proti islamistům. Káznici by měl opustit za tři měsíce.

Vinas se narodil v New Yorku, dříve sloužil v americké armádě. V roce 2007 ale odjel do Pákistánu, kde se přidal k Al-Káidě. Ta mu poskytla výcvik se zacházením s výbušninami.

V roce 2008 se Vinas zúčastnil raketového útoku na americkou základnu v Afghánistánu u hranic s Pákistánem. Během svého působení u teroristické organizace pomáhal určovat cíle možných útoků na území Spojených států a sám navrhnul udeřit v příměstské železnici na Long Islandu ve státě New York.

Po svém zadržení se u amerického soudu k vině doznal, soud mu následně s přihlédnutím k jeho spolupráci s vyšetřovateli uložil 8,5 roku vězení.

Prokuratura označuje Vinase za nejvýznamnějšího "spolupracujícího svědka". Například roce 2012 vypovídal v procesu s americkým muslimem narozeným v Bosně Adisem Medunjaninem. Ten za plánování sebevražedného útoku na newyorské metro dostal doživotí.

Témata:  Al-Káida USA terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.