Peking - Čínské bezpečnostní složky používají k mučení zadržených středověký nástroj - pouta na rukou a na nohou spojená krátkým řetězem. Organizace Human Rights Watch v roce 2015 upozornila na případ, kdy byl jeden muž nucen tento postroj nosit osm let.
Prominentní čínský právník v oblasti lidských práv Li Che-pching měl pouta na rukou, nohou spojená, řetězy celý měsíc. Z vazby byl propuštěn v úterý a jeho manželka Wang Čchiao-ling se o mučení, které zažil během téměř dvou let za mřížemi, dozvídá postupně.
"Pořád musel být skrčený, a to i ve spánku," uvedla Wang s tím, že pouta měl Li nepřetržitě po dobu celého měsíce. Někdy prý musel stát na nohou i patnáct hodin a policie ho bila. "Chtěli, aby se přiznal," dodala pro BBC.
"Vzhledem k tomu, že Čína podepsala Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání by podezření na mučení ze strany policie mělo čínské úřady přimět incidenty vyšetřovat," říká William Nee z Amnesty International.
Letos koncem února podepsali zástupci Austrálie, Kanady, Japonska, Švýcarska, Belgie, Británie, Estonska, Francie, Německa, Švédska a České republiky dopis, v němž žádají čínské úřady o prošetření zpráv o špatném zacházení s vězni a o zrušení držení vězňů v izolaci. Čínské ministerstvo zahraničí dopis označilo za porušení čínského práva na nezávislost soudů.
Český velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký, který dokument podepsal se souhlasem Černínského paláce, tak ale učinil bez vědomí českého prezidenta. Miloš Zeman se má dnes odpoledne SELČ zúčastnit recepce na českém velvyslanectví, která se bude konat na jeho počest. Podle Lidových novin přitom může mezi Zemanem a Kopeckým kvůli dopisu panovat napětí.
Témata: Čína, mučení vězňů, lidská práva, věznice
Související
15. ledna 2025 20:46
7. ledna 2025 8:52
7. ledna 2025 8:17
4. ledna 2025 16:06
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21