reklama

"Evropská unie teď platí za svou neschopnost sama si ochránit hranice a spravedlivě si rozdělit uprchlíky. Je teď závislá na dobré vůli tureckého prezidenta Erdogana, což ji vyjde draho," konstatuje komentátor německého zpravodajského serveru Spiegel Online Markus Becker.

Je přesvědčen, že Evropská unie přichází o část důvěryhodnosti, zejména v otázce dodržování lidských práv a svobody slova, což jsou podle něj dvě oblasti, kde Ankara kritéria osmadvacítky nesplňuje.

"Pokud chce EU důvěryhodnost získat zpět, musí začít řešit kořeny migrační krize: egoismus jednotlivých unijních států. Když někdo ze společenství profituje - tak jako Polsko, Maďarsko, Česko nebo Slovensko z EU - a sám není připraven nic dávat, musí to mít následky," míní Becker.

I proto vítá návrh Evropské komise pohrozit nesolidárním členům osmadvacítky tvrdými platbami v rámci prosazovaného krizového mechanismu na přerozdělování uprchlíků.

Kai Küstner v komentáři veřejnoprávní televize ARD vyjadřuje přesvědčení, že bezvízový styk s Tureckem je sice dobrým krokem, ale v nesprávný čas. "Teď to vypadá tak, jakoby Evropané prezidenta Erdogana odměňovali přesně v době, kdy porušuje lidská práva a novinářům se snaží zacpat ústa jako nikdy předtím," míní.

Podle zpravodajky francouzského deníku Le Figaro Delphine Minouiové obětovala EU svobodu slova na oltář víz. List také kritizuje plán na nucené přerozdělování uprchlíků. Pokuta 250.000 eur za každého jednoho nepřijatého uprchlíka pro "sobecké" státy má malou naději na přijetí.

reklama