Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzbouření vojáci v Pobřeží slonoviny obsazují města

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Profimedia

Abidžan - Vzbouření vojáci v Pobřeží slonoviny získali kontrolu nad významnými částmi čtyř důležitých měst - Abidžanu, Bouaké, San-Pedro a Yamoussoukro.

Informovala o tom dnes agentura AP. Podle ní kvůli střelbě a výhružkám zůstalo zavřených mnoho bank, škol a obchodů. Povstalecké oddíly tvoří bývalí rebelové, kteří se přidali k armádě, ale nyní chtějí od státu vyšší plat.

Část vojáků již od minulého týdne blokuje dopravu v hlavním městě Abidžanu a v druhém největším městě Bouaké. Ačkoliv vzbouřenci střílejí do vzduchu, nepokoje si už vyžádaly jednu oběť na životech a několik zraněných.

Mluvčí vlády sdělil agentuře Reuters, že úřady s povstalci nevyjednávají, ale pokračují prý blíže neupřesněné diskuse. Šéf armády řekl, že loajální jednotky jsou na cestě do Bouaké, kde mají "obnovit pořádek". Vzbouřenci podle zpravodajského serveru BBC oznámili, že v případě zásahu budou bojovat.

Letos v lednu se v Pobřeží slonoviny vzbouřilo kolem 8400 z celkem 22.000 vojáků. Požadovali zvýšení platů a možnost rychlejšího povýšení. Nynější nepokoje jsou reakcí na dohodu, kterou mluvčí rebelujících vojáků ve čtvrtek uzavřel s prezidentem Alassanem Ouattarou. Vzdal se v ní totiž nároku na další příplatky. Povstalci podpis dohody, který přenášela místní televize, označují za "kapitulaci".

Témata:  Pobřeží slonoviny Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.