Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při přestřelce v Pobřeží slonoviny zemřeli tři vojáci

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Abidžan - V kasárnách ve městě Korhogo na severu Pobřeží slonoviny se v noci na dnešek střílelo, zemřeli tři vojáci. Palba se ozývala také v hospodářské metropoli země Abidžanu.

Vojenská posádka ve městě Korhogo nedávno zažila vojenské vzpoury kvůli zvýšení platů. Přestřelka vypukla podle místních obyvatel asi hodinu po půlnoci. Vojáci podle nich zůstali v kasárnách a nevyšli do ulic. Nikdo neví, proč střelba propukla. V Abidžanu se střílelo v někdejším táboře mírových sil OSN, který převzala armáda, a střelba trvala asi půldruhé hodiny, až do tří do rána.

V lednu a květnu zažilo Pobřeží slonoviny vzpoury bývalých povstalců, začleněných do armády. Domáhali se dříve slíbených odměn. Rebelie ustaly po vyplacení sumy odpovídající částce přibližně 470.000 Kč na hlavu. Asi 6000 bývalých povstalců, kteří nebyli do armády včleněni, se také domáhalo vyplacení odměn, ale neúspěšně. Čtyři z nich přišli o život v květnu, když pořádkové síly rozprášily jejich hnutí.

Africká země zažila desetiletí násilí mezi léty 2002 až 2011, kdy byla fakticky rozdělena na sever ovládnutý povstalci a armádou kontrolovaný jih.

Minulý měsíc po 13 letech skončila v zemi mírová mise OSN, která přišla na 153 milionů dolarů (asi 3,5 miliardy Kč) v posledním roce. Zatímco někteří experti misi přičítají zásluhy za stabilizaci země po letitém konfliktu, jiní upozorňují na to, že mír je křehký - jak svědčí vzpoury vojáků v posledních měsících.

V roce 2002 vyústil pokus o převrat v Pobřeží slonoviny v občanskou válku. V roce 2007 podepsala vláda na jihu s povstalci na severu mírovou dohodu, nadále však mezi stranami panovalo napětí. Mírové síly OSN v zemi dohlížely na udržení příměří.

Když v roce 2011 tehdejší prezident Laurent Gbagbo odmítl uznat volební prohru, přišlo při nové vlně násilí asi 3000 lidí o život a země se tak opět ocitla na prahu občanské války. Současný prezident Alassane Ouattara se ale nakonec s pomocí svých někdejších povstaleckých spojenců a mezinárodního společenství stal hlavou státu.

Témata:  Pobřeží slonoviny OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.