Brasília - Před necelým rokem brazilský parlament sesadil prezidentku Dilmu Rousseffovou a stejný osud nyní hrozí jejímu nástupci Michelu Temerovi. Nejvyšší soud ve čtvrtek povolil vyšetřování podezření, že hlava státu mařil vyšetřování největší korupční kauzy zvané Lava Jato.
V ulicích měst největší latinskoamerické země i v noci na dnešek demonstrovaly proti Temerovi tisíce lidí, demisi podali ve čtvrtek dva ministři jeho vlády a podporu ztrácí prezident i v parlamentu.
Temer řekl, že dobrovolně z úřadu prezidenta neodstoupí. Existují ale tři možnosti, jak by mohl Temer jako prezident skončit. Jednou z nich je, že ho nejvyšší soud uzná vinným z trestného činu a navrhne jeho sesazení. To by pak musely dvoutřetinovou většinou schválit obě komory parlamentu.
Druhou možností je proces sesazení, který stál loni křeslo i předchozí prezidentku Rousseffovou. Právě ji Temer loni v květnu (nejprve jako úřadující prezident, od srpna oficiálně) nahradil z pozice viceprezidenta v nejvyšším úřadě. Impeachment je delší proces (v případě Rousseffové trval osm měsíců) a rovněž vyžaduje dvoutřetinovou podporu obou komor parlamentu.
Nejrychlejší možností sesazení prezidenta Temera je, že nejvyšší volební soud zruší výsledky voleb z roku 2014. Temer, jako kandidát na viceprezidenta, a Rousseffová totiž čelí obvinění, že na volební kampaň v roce 2014 použili nečisté peníze. Měli je údajně získat v korupční kauze kolem Petrobrasu, oba to popírají. Další stání soudu je plánováno na 6. června.
Podle brazilské ústavy se předčasné prezidentské volby konají pouze v případě, že o tom rozhodne Kongres a hlava státu padne v prvních dvou letech čtyřletého funkčního období. V nynější situaci by se měly podle ústavy konat volby nepřímé, tedy hlavu státu by volili poslanci a senátoři na společné schůzi.
Nejnovější politickou krizi v Brazílii, která byla loni podle HDP devátou největší ekonomikou světa, odstartoval ve středu list O Globo. Ten napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí expředsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.
Témata: Brazílie, Dilma Rousseffová
Související
10. srpna 2024 9:44
10. září 2023 19:02
17. dubna 2023 22:23
8. ledna 2023 22:02
25. prosince 2022 15:30
1. listopadu 2022 21:27