Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské školy převychovávají mladé opozičníky zastrašováním a ponižováním

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Mnohé střední a vysoké školy v Rusku uspořádaly povinná školení po demonstracích z 26. března, jichž se zúčastnily desetitisíce lidí po celé zemi. Byli mezi nimi i studenti. Jejich učitelé se je nyní snaží převychovat zastrašováním a ponižováním.

Tyto demonstrace se vyznačovaly tím, že do ulic vyšli studenti středních a vysokých škol narození na počátku století, kdy Vladimir Putin nastoupil k moci. "Jsem opravdu šťastný, že se v této zemi zrodila generace, která nemá strach," reagoval lídr opozice Alexej Navalnyj (40), který hodlá v prezidentských volbách příští rok kandidovat proti Putinovi.

"Fašista", "lokaj Anglosasů" a "zrádce": profesor nešetřil výrazy proti studentovi (18) střední školy, když se dozvěděl, že se zúčastnil v Tomsku na Sibiři demonstrace proti korupci.

"Před celou třídou prohlásil, že nese zodpovědnost za to, aby se moji spolužáci nestali takovými, jako jsem já. Nebylo to etické. Chtěl mě ponížit a zastrašit," říká Sergej, který svůj spor s profesorem natočil na video a umístnil na sociální sítě. Student si stěžoval ředitelce školy. Ta na dotaz místní televize prohlásila, že šlo pouze o "hysterii jednoho profesora".

Ve městě Samara na jihozápadě Ruska bylo přes 3000 studentů donuceno zúčastnit se dlouhé konference proti "extremismu", kde jim bylo vysvětleno, že by se demonstrace mohly změnit v "ozbrojené hnutí", uvádí jeden student, který si nepřál zveřejnit své jméno. Aby bylo možno bojovat proti extremismu, je třeba podpořit Nikolaje Merkučkina, guvernéra regionu, kterého Navalnyj obvinil z korupce, prohlásil podle studenta jeden z přednášejících.

Na jiné schůzi v Samaře kázali studentům čtyři popové o nebezpečí "revolučního hnutí" a připomínali "zhroucení" země vyvolané revolucí z roku 1917.

V Petrohradě se zase studenti Polytechnické univerzity museli zúčastnit výchovného školení a pak vyplnit dotazník týkající se extremismu, v němž byly otázky typu: Jste připraven pomáhat pořádkovým silám? Jaký je váš postoj k extremismu? Myslíte, že média extremismus podporují?

Podle profesora dějepisu z Dzeržinsku Andreje Rudého studenti v posledním roce více diskutují a stále více mluví o politice a to nahání vládě strach. "Bylo by třeba na národní či regionální úrovni vydat direktivu, která by studenty zklidnila," říká profesor a připomíná, že po demonstracích z 26. března se koná čím dál tím více konferencí a školení proti "extremismu".

Na jihu Ruska ve městě Volžskij prohlásila profesorka střední školy, že se bude diskutovat o stabilitě ruského politického systému. "Začal jsem mluvit o Navalném a profesorka byla nervózní," říká Nikolaj (13). "Nemají právo nás převychovávat. Myslím, že to dělají proto, že mají strach. Vědí, že jednou půjdeme volit," prohlašuje.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku školství

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.