reklama

Merkelová spoléhá na to, že se Turecku podaří do konce června splnit i posledních pět podmínek, které zůstávají zatím otevřené (boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony). "Myslím, že vzhledem k pokrokům, které Turecko učinilo v ostatních bodech, existuje reálná šance, že splní i dosud otevřené kapitoly," uvedla ve středu večer.

"Ve frakci (CDU/CSU) stále panují výrazné pochyby o bezvízovém styku (s Tureckem), neboť by mohlo dojít k nezanedbatelnému nárůstu neregulérní migrace," uvedl poslanec a odborník křesťanských demokratů na otázky vnitra Wolfgang Bosbach. "Proto potřebujeme centrální registr vstupů a odchodů (z schengenského prostoru) a také nouzovou brzdu pro případ, že nelegální imigrace skutečně výrazně naroste," dodal.

Skeptický je ke zrušení víz také mluvčí křesťanských demokratů pro otázky vnitra Stephan Mayer. Podle něj hrozí, že se rušení víz nyní stane spíše politickou než věcnou otázkou.

Bavorský ministr vnitra a člen bavorské CSU Joachim Herrmann bezvízový styk s Tureckem zcela odmítl. Připomněl v této souvislosti násilné střety, které se o velikonoční neděli odehrály mezi Turky a Kurdy v Aschaffenburgu na severozápadě Bavorska. "V naší zemi takovéto konflikty nechceme," řekl.

reklama