Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozhovory mezi šíitskými povstalci a zástupci jemenské vlády pokračují, Al-Kaida se stahuje

Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida
Ajmán Zavahrí, vůdce teroristické sítě Al-Káida
Foto: Reprofoto YouTube

Saná - Radikálové z Al-Káidy se dnes začali stahovat ze dvou měst poblíž jihojemenského Adenu. V Kuvajtu zatím pokračují rozhovory mezi šíitskými povstalci a zástupci jemenské vlády.

Konflikt mezi šíity a jemenskou vládou trvá od roku 2014, kdy šíité obsadili Saná. O život přišlo přes 6000 lidí a zranění utrpělo 30.500 osob. Z domovů odešlo 2,8 milionu Jemenců.

Al-Káida využívá tohoto konfliktu k bojům o území na jihu a východě země. V dubnu utrpěla porážku ve své baště, východojemenském městě Mukallá. Přišla tak podle agentury Reuters o dva miliony dolarů, které tam získávala denně z daní vybíraných v přístavu a z pašování pohonných hmot.

Teď její zástupci souhlasili se stažením z měst Zindžibár a Džaár v jižní provincii Abján. Svědci citovaní Reuters viděli z měst odjíždět několik desítek bojovníků, kteří u sebe měli zbraně.

Ve středu se v Kuvajtu konala druhá schůzka a obě strany se na ní dohodly na sestavení pracovních výborů, které budou odděleně jednat o samostatných tématech - o politických otázkách, o bezpečnosti a o osvobození vězňů.

Témata:  Jemen Al-Káida

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.