reklama
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v kómatu! - anotační obrázek
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v…

Na vytvoření komise se shodla koalice sociální demokracie, Levice a Zelených, která stojí v čele berlínské radnice. Jinou vyšetřovací komisi k případu tuniského islamisty Amriho, už dříve zřídilo Severní Porýní-Vestfálsko, kde atentátník vedle Berlína nejčastěji pobýval. Německá metropole se k podobnému kroku odhodlala až dnes a její vyšetřovací komise by se měla ujmout práce po 3. červenci.

Vyšetřování vy se mělo zaměřit především na otázku, jak mohl muž teroristický útok spáchat, když zemské úřady věděly o tom, že může představovat nebezpečí. Zaměří se také na práci zemského kriminálního úřadu. Vyšetřovatelé totiž loni v listopadu Amriho označili za člověka, který prodává drogy ve velkém a živí se tím.

Na základě této informace tehdy zřejmě mohl být zatčen, čímž by se možná předešlo útoku. V polovině ledna ale jiný policista vytvořil další dokument, v němž napsal, že Amri drogy možná prodával jen v malém rozsahu. Dokument přitom upravil tak, takže to vypadalo, jako by vznikl už v listopadu.

Vyšetřovací komisi má do července své poznatky předat zvláštní vyšetřovatel Bruno Jost, který byl tímto případem německou metropolí pověřen již dříve.

Na celoněmecké úrovni zatím parlamentní vyšetřovací komise nevznikla, i když ji požadují třeba opoziční Zelení. Zaznívají přitom i názory, že vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů takovou komisi odmítá také z toho důvodu, že v září Německo čekají volby.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama