reklama

Nejkrvavější průběh měly demonstrace v západovenezuelském státě Barinas, kde v pondělí kromě mladíka (19), o jehož smrti úřady informovaly již dříve, zemřeli další tři lidé.

Podle listu El Nacional byl jeden z nich střelen do hlavy a další dva zemřeli po převozu do nemocnice na následky nespecifikovaných zranění.

Stát Barinas, který je rodištěm někdejšího venezuelského prezidenta Huga Cháveze, se stal dějištěm nejkrvavějších střetů posledních dní. Lidé tu dávali najevo svou nevoli se současným vedením země útokem na sídla úřadů, řada obyvatel využila situace k rabování. Vojáci a policisté zasáhli s pomocí vodních děl či paralyzujících granátů. Desítky lidí byly zraněny, mnoho demonstrantů policie zadržela.

Stále nespokojenější obyvatelé kdysi bohaté země disponující mohutnými zásobami ropy vyčítají Madurovi nejen potlačování demokratické opozice a snahu udržet se u moci za každou cenu, ale i současnou těžkou ekonomickou krizi. Lidem se nedostává základních potravin i léků, u obchodů se tvoří mnohahodinové fronty a ceny letí vzhůru.

Madurovo počínání ostře odsuzují i okolní latinskoamerické země či Spojené státy. Maduro tvrdí, že jeho odpůrci chtějí za pomoci cizích sil uskutečnit v zemi převrat a zabránit v "revoluční cestě" k socialismu.

reklama