Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepokoje v Brazílii: Demonstranti poničili vládní budovy, byla povolána armáda

Brazilská vlajka
Brazilská vlajka
Foto: Pixabay

Brasília - Nepokoje v brazilských městech včetně metropole, které jsou spojeny s požadavky na odstoupení prezidenta Michela Temera, prudce sílí. Brazilská vláda povolala armádu k ochraně ministerských budov v hlavním městě.

Ve středu v metropoli demonstranti poničili několik vládních budov; způsobili požár ministerstva zemědělství a na ministerstvu kultury rozbili skleněné výplně vchodových dveří. Policie pak evakuovala budovy všech ministerstev a proti demonstrantům použila slzný plyn.

Podle sdělení ministerstva obrany bylo na ochranu vládních objektů nasazeno 1500 vojáků. Ministerstvo vnitra vydalo varování před použitím střelných zbraní při protestech, při nichž byla údajně jedna osoba zraněna. Zvláštní ochranu má podle Temerova středečního dekretu i prezidentský palác.

Demonstrace svolala brazilská levice a odbory ve snaze podpořit požadavek na odstoupení prezidenta, kterého generální prokuratura viní z korupce a maření spravedlnosti. Nynější vlnu protestů odstartovala před týdnem informace v brazilském tisku o zvukové nahrávce, na níž Temer odsouhlasil uplacení bývalého předsedy dolní komory parlamentu Eduarda Cunhy.

Temer v posledním týdnu několikrát řekl, že neodstoupí. V posledních dnech ale ztrácí podporu čím dál většího počtu lidí, včetně své Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB).

Témata:  demonstrace v Brazílii Brazílie

Související

Aktuálně se děje

8:22

Volby v Německu začaly. Rozhoduje se mimo jiné i o budoucnosti Scholze

V Německu dnes začalo hlasování v klíčových parlamentních volbách, které budou určovat směřování země na další roky. Volby přicházejí po intenzivní kampani, během níž dominovala témata ekonomické stagnace, bezpečnostních hrozeb a migrační politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: CDU vyhrála, přesto neslaví. Proč nemá důvod k radosti?

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.