Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Estonsko si došláplo na Rusy: Vyhostilo dva diplomaty včetně generálního konzula

Estonsko, ilustrační foto
Estonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tallinn - Vztahy mezi Estonskem a Moskvou se dál zhoršují. Estonská diplomacie vyhostila ze země dva ruské diplomaty včetně generálního konzula v Narvě, která leží u hranic s Ruskem.

Oznámil to dnes tallinnský list Postimees. Důvody estonské ministerstvo zahraničí nezveřejnilo. Informace nemá ani ruské velvyslanectví v Tallinnu. Podle ruských médií byl vyhoštěn generální konzul Dmitrij Kazennov a jeho zástupce Andrej Surgajev.

Bývalý šéf estonské kontrarozvědky KaPo Raivo Aeg listu Postimees řekl, že vyhoštění diplomatických pracovníků jsou obvykle spojena s usvědčením ze špionáže. Rusko podle něj pravděpodobně na tento krok odpoví vyhoštěním dvou estonských diplomatů.

Před několika týdny estonský soud poslal na pět let do vězení Arťoma Zinčenka (30), který předával ruské rozvědce informace o estonské armádě a jednotkách spojeneckých sil NATO. Zinčenka, který má ruské občanství, zverbovala podle soudu ruská vojenská rozvědka GRU.

V Moskvě naopak počátkem letošního dubna soud poslal na 11 let do vězení jistého Arsena Mardalejšviliho, který byl potrestán za špionáž pro estonské ministerstvo vnitra.

Témata:  Estonsko Rusko špionáž

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.