Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Çavuşoglu navštívil Slovensko: EU by se měla rozhodnout, jestli chce Turecko jako člena

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Bratislava - Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu se dnes v Bratislavě sešel se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem. Evropská unie by se podle Erdoganova ministra měla rozhodnout, zda chce Turecko jako svého člena, nebo nikoliv.

"Naše očekávání ze strany EU jsou prostá. Smlouvy jsou závazné, žádná pozitivní diskriminace pro Turecko. Uvítali bychom vyšší míru angažovanosti od EU a otevřenější dialog. Turecko je součástí evropského kontinentu," řekl Çavuşoglu, jehož země zahájila oficiální přístupové rozhovory s EU v roce 2005.

Turecko podle svého ministra zahraničí je připraveno otevřít kteroukoliv přístupovou kapitolu, ale není to možné s ohledem na jejich zablokování.

Lajčák uvedl, že vztahy mezi EU a Bruselem nejsou jednoduché a přístupový proces Ankary je do značné míry zablokován. Řekl také, že členství v EU není výsledkem zásluh, ale je založeno na splnění přísných kritérií.

"Slovensko podporuje ambice Turecka stát se členem EU. Země, která projevuje svůj zájem a kritéria splní, by měla mít možnost, aby jí členství bylo umožněno. Pamatujeme si velmi dobře, jak Turecko bylo nápomocné v době naší integrace do NATO," řekl Lajčák.

Témata:  Slovensko EU Turecko Mevlüt Çavuşoglu Miroslav Lajčák

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.