Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihovýchodě Nigeru se šíří hepatitida E, zabila už 30 lidí

Niger
Niger
Foto: UNHCR

Niamey - Na jihovýchodě Nigeru v regionu Diffa blízko hranice s Nigérií se šíří hepatitida E, nákaze podlehlo již 30 pacientů. V oblasti je zhruba 300 tisíc vysídlených osob a uprchlíků, kteří utekli před islamisty z Boko Haram.

"Celkem 664 případů, v nichž se nákaza potvrdila, či na ni bylo podezření, bylo nahlášeno ke 23. květnu," oznámil v prohlášení Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Předchozí prohlášení, které OCHA vydal 19. dubna, hovořilo o 25 obětech na životech a 86 případech nákazy. Až 60 procent pacientů s touto vysoce nakažlivou chorobou tvoří ženy.

Nigerské úřady, Světová zdravotnická organizace (WHO), Lékaři bez hranic (MSF) a Dětský fond OSN (UNICEF) v oblasti zvyšují o nemoci povědomí a poskytují ošetření.

Nigerské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo obyvatele, aby se okamžitě dostavili na vyšetření, pokud se u nich objeví příznaky hepatitidy E.

Žloutenka typu E je virové onemocnění, které napadá játra a způsobuje jejich zánět. V zemích jihovýchodní Asie, Afriky a Střední Ameriky je hlavní cestou přenosu infekce kontaminovaná voda. Lidé se mohou nakazit nejen pitím takové vody, ale i při konzumaci ovoce a zeleniny, které byly ve vodě umyty, nebo z kostky ledu, kterou si dají do svého oblíbeného nápoje, upozorňuje web virova-hepatitida.cz. Naproti tomu v Česku je většina případů hepatitidy E způsobena konzumací špatně tepelně zpracovaného masa, zejména vepřového. Proto se také někdy hepatitidě E říká zabijačková žloutenka.

První příznaky se objevují většinou za 4 až 6 týdnů od nakažení a zpočátku mohou být poměrně nenápadné, např. může chybět typické žluté zbarvení bělma a kůže. Mezi časté příznaky žloutenky patří: únava, úbytek na váze,nevolnost a ztráta chuti k jídlu, bolest břicha, žluté zbarvení bělma, kůže a sliznic, tmavá moč a světlá stolice.

Témata:  Niger uprchlíci žloutenka

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy