Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzpoura uprchlíků: Zapálili téměř celý tábor, policie zatkla přes 300 osob

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nigerská policie zatkla přes 300 súdánských migrantů poté, co zapálili téměř celý uprchlický tábor OSN ve městě Agadez. Migranti od prosince demonstrovali za rychlejší vyřízení dokumentů pro svou cestu do Evropy. Informovala o tom agentura AFP.

"Na 335 žadatelů o azyl, kteří se podíleli na požáru (tábora), bylo zatčeno a předáno policii," uvedl prokurátor v Agadezu Seyni Saidou. Sdělil rovněž, že "incidenty" vypukly v sobotu poté, co policie potlačila protest vsedě stovek Súdánců z uprchlického tábora zřízeného Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Účastníci protestu, kteří demonstrovali od 16. prosince za uspíšení procedur nezbytných k pokračování v zamýšlené cestě do Evropy, byli načas z tábora odvezeni. "Když je vrátili v autobusech do tábora, zapálili tábor" a poté "zaútočili na bezpečnostní složky", dodal Saidou.

Popelem lehlo 290 uprchlických stanů v táboře, což je asi 80 procent celkové kapacity. "Ničení azylových příbytků v Nigeru nebo kdekoliv jinde je jednodušší než je stavět a hlídat je. Je to smutný den pro ochranu uprchlíků v Nigeru," uvedl na twitteru zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel.

80% of the reception centre destroyed by a minority of refugees from Darfur in Agadez who only want to hear about resettlement to Europe. Destroying the asylum space in #Niger or elsewhere is easier than building & protecting it. It is a sad day for refugee protection in Niger. pic.twitter.com/Uf2nK6cxed

— vincent cochetel (@cochetel) January 4, 2020

V táboře od roku 2017 žije asi 1400 Súdánců z Dárfúru, kteří uprchli před boji a zotročením v Libyi. Od roku 2018 pravidelně demonstrují v hlavním nigerském městě Niamey a Agadezu za přesun do Evropy. Poukazují na to, že do Francie, Švédska či Finska již byly přesunuty stovky migrantů zejména z Etiopie a Eritreje. Nigerské ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti kvapně řeší.

Subsaharský Agadez platí za pomyslnou ústřední přestupní stanici na migrační trase směrem ze západní Afriky do Evropy a zároveň jako centrum převaděčů lidí, kteří migrantům slibují bezpečnou cestu přes Saharu. Nigerská vláda se výměnou za finanční pomoc z Evropské unie snaží migrační tok i byznys s ním spojený omezovat.

Témata:  uprchlické tábory uprchlíci Niger UNHCR

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.