Požár přišel jen několik hodin poté, co Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že kvůli nevyhovujícím podmínkám bude tábor Lipa poblíž města Bihać uzavřen. Bosenské úřady však nebyly schopny najít pro stovky migrantů náhradní ubytování.

V Bosně se podle agentury Reuters nachází asi 10.000 migrantů z Asie, Blízkého východu a severní Afriky, kteří tu uvízli na cestě do zemí Evropské unie.

"Podle dosavadních informací skupina bývalých obyvatel tábora zapálila tři stany a kontejnery poté, co většina migrantů z tábora odešla," uvedl na twitteru šéf IOM pro západní Balkán Peter Van der Auweraert. Podle něj se jedná o tragédii, při níž shořela prakticky celá infrastruktura tábora, naštěstí však zřejmě nikdo nezemřel.

Osazenstvo shořelého tábora se připojilo ke zhruba půldruhé tisícovce migrantů, kteří v oblasti při hranici s Chorvatskem živoří v drsných klimatických podmínkách v místních lesích nebo ulicích měst.

"Více než sto migrantů se nachází na louce vedle kempu a nevědí, kde večer přespí ani kam nyní mají jít," uvedla z místa reportérka televize N1, podle níž při požáru mnoho migrantů přišlo o veškeré své věci.

Část migrantů z Lipy se vydala do bezmála 30 kilometrů vzdáleného a mezitím již vyklizeného tábora Bira v Bihači. Místní úřady však předem vzkázaly, že nedopustí, aby běženci opět přebývali v centru města, jako tomu bylo dříve. Místní obyvatelé podle N1 zorganizovali jakousi domobranu, která hlídá místní opuštěný tábor a je odhodlána migrantům v návratu do Bihače zabránit.

Představitelé OSN si dříve opakovaně stěžovali na nedostatek politické vůle k řešení nevyhovujících podmínek, v nichž migranti v Bosně dlouhodobě přebývají.