Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bosně vzplál tábor pro migranty, patrně ho sami zapálili

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Migrační centrum pro 1200 lidí na severozápadě Bosny dnes zachvátil požár. Patrně jej zapálili sami běženci, uvedl představitel OSN s tím, že událost se podle všeho obešla bez zranění.

Požár přišel jen několik hodin poté, co Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že kvůli nevyhovujícím podmínkám bude tábor Lipa poblíž města Bihać uzavřen. Bosenské úřady však nebyly schopny najít pro stovky migrantů náhradní ubytování.

V Bosně se podle agentury Reuters nachází asi 10.000 migrantů z Asie, Blízkého východu a severní Afriky, kteří tu uvízli na cestě do zemí Evropské unie.

"Podle dosavadních informací skupina bývalých obyvatel tábora zapálila tři stany a kontejnery poté, co většina migrantů z tábora odešla," uvedl na twitteru šéf IOM pro západní Balkán Peter Van der Auweraert. Podle něj se jedná o tragédii, při níž shořela prakticky celá infrastruktura tábora, naštěstí však zřejmě nikdo nezemřel.

Thanks to intervention of local fire brigade fire in #migrant camp Lipa #Bihac #BiH is now under control. Pretty much all infrastructure has been destroyed or damaged. Terrible day. @UNmigration @UN_BiH @IOM_ROVienna pic.twitter.com/fT6lDCMxaB

— Peter Van der Auweraert (@PeterAuweraert) December 23, 2020

Osazenstvo shořelého tábora se připojilo ke zhruba půldruhé tisícovce migrantů, kteří v oblasti při hranici s Chorvatskem živoří v drsných klimatických podmínkách v místních lesích nebo ulicích měst.

"Více než sto migrantů se nachází na louce vedle kempu a nevědí, kde večer přespí ani kam nyní mají jít," uvedla z místa reportérka televize N1, podle níž při požáru mnoho migrantů přišlo o veškeré své věci.

Část migrantů z Lipy se vydala do bezmála 30 kilometrů vzdáleného a mezitím již vyklizeného tábora Bira v Bihači. Místní úřady však předem vzkázaly, že nedopustí, aby běženci opět přebývali v centru města, jako tomu bylo dříve. Místní obyvatelé podle N1 zorganizovali jakousi domobranu, která hlídá místní opuštěný tábor a je odhodlána migrantům v návratu do Bihače zabránit.

Představitelé OSN si dříve opakovaně stěžovali na nedostatek politické vůle k řešení nevyhovujících podmínek, v nichž migranti v Bosně dlouhodobě přebývají.

Témata:  uprchlíci uprchlické tábory Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.