reklama

Požár se podařilo rychle uhasit, takže tábor nebyl poničen, na rozdíl od tábora Moria na ostrově Lesbos, který začátkem září lehl popelem.

Hořet začalo v neděli večer podle DPA v táboře ve Vathy v části, v níž žijí nezletilí migranti, kteří dorazili do Řecka bez rodičů či příbuzných. Šest desítek nezletilých tak bylo převezeno do hotelu, kde stráví několik dalších dní.

Příčina požáru, který byl již druhým v oblasti tábora Vathy v jednom týdnu, zatím není známá. Některá místní média spekulují, že mohl být založen úmyslně, jako se to stalo v Morii. Už v úterý hořelo poblíž tábora ve Vathy, i tento požár se podařilo rychle uhasit.

V táboře ve Vathy žije na 4600 migrantů, ač jeho kapacita je asi 650 lidí. O víkendu se tam potvrdilo dalších 21 případů nákazy koronavirem.

Několikanásobně přeplněný byl i tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos, který začátkem září zničilo několik požárů, když v něm a jeho přilehlém okolí žilo téměř 13.000 běženců, ač kapacita zařízení byla asi tři tisíce osob. Tábor byl dlouhodobě kritizován za špatné hygienické podmínky. Poté, co se v něm začátkem září potvrdil koronavirus a byla v něm vyhlášena karanténa, vypuklo tam během 24 hodin 9. září několik požárů, které tábor zcela zničily. Podle místních úřadů je založilo úmyslně několik běženců na protest proti uzavírce tábora kvůli koronaviru.

Kvůli podezření ze žhářství zatkla policie po požárech v Morii šest lidí, z toho dva nezletilé. Obvinila čtyři dospělé, podle některých místních médií jde o Afghánce, jimž byly zamítnuty žádosti o azyl.

Někteří řečtí politici po zničení tábora v Morii varovali před dalším zakládáním požárů, jimiž se podle nich migranti snaží vymoci přemístění na pevninu či do západní Evropy. Někteří z migrantů na Lesbu předminulý týden při protestu volali hesla jako Svododa a Žádný tábor, někteří nesli cedule s nápisy "Nechceme jít zase do pekla, jako byla Moria" nebo "Slyšíte nás paní Merkelová?". Mnozí by se totiž rádi dostali rovnou do Německa.

Po požárech v Morii se tisíce migrantů ocitly bez přístřeší. Nyní už místní úřady většinu z nich umístily do stanového tábora Kara Tepe nedaleko metropole ostrova Lesbos Mytilini.

reklama