Berlín - Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) navrhuje, aby německé bezpečnostní služby shromažďovaly informace i o lidech mladších 16 let.
Mezi zhruba 800 lidmi, kteří z Německa odjeli do bojových oblastí v Iráku a v Sýrii, bylo podle úřadu i několik případů, kdy se přestěhovala celá rodina. O členech rodiny, kterým bylo méně než 16 let, ale BfV nesmí shromažďovat záznamy, takže je v případě jejich návratu do země nebude možné ihned rozpoznat. Kontrarozvědka přitom varuje, že zhruba 260 dosavadních navrátilců představuje velkou bezpečnostní hrozbu.
Radikálové podle BfV stále častěji zneužívají chlapce a dívky pro nábožensky a rasově motivované útoky.
"Máme obrovský problém. Vidíme i na konkrétních případech v Německu, jak se mladiství radikalizují a dokonce jsou zneužíváni jako zbraně," uvedl v dnešním vydání deníku Mitteldeutsche Zeitung šéf BfV v Durynsku Stephan Kramer. Připomněl případ z letošního února, kdy dívka (15) pod vlivem radikálního islámského duchovního pobodala policistu v Hannoveru.
"Je otázka, jak můžeme jako úřad pro ochranu ústavy k této situaci přistupovat, jak můžeme včas rozpoznat procesy radikalizace a zastavit je," řekl Kramer. Podle něj není jiná možnost, než aby bezpečnostní úřady mohly začít shromažďovat informace i o mladistvých.
Témata: Německo, terorismus, děti, uprchlíci, Islámský stát
Související
6. července 2025 20:52
4. července 2025 8:18
6. června 2025 21:00
1. června 2025 11:03
23. května 2025 20:46