reklama

Vyplývá to z konečných výsledků dubnových předčasných voleb, které dnes zveřejnila Republiková volební komise (RIK).

I když SNS (přesněji kandidátní listina "Aleksandar Vučić - Srbsko vítězí", kterou strana kolem sebe vytvořila) má nadále v zákonodárném sboru dominantní postavení a může vládnout sama, patrným výsledkem voleb je posílení opozice.

Vučić už dal najevo, že chce vytvořit koaliční vládu. Složení nového kabinetu je rozhodnut oznámit do 8. června. Jako nejpříhodnější partner se zdá znovu být Socialistická strana Srbska (SPS) dosavadního vicepremiéra Ivici Dačiče, která bude mít 29 poslanců. Premiér dal ale v předvolební kampani najevo, že sice se socialisty by do koalice opět šel, ale ne když je dál povede Dačić.

Jako možný koaliční partner SNS se trochu překvapivě přihlásil ultranacionalista Vojislav Šešelj, kterého haagský tribunál v březnu zprostil obžaloby z válečných zločinů a jehož Srbská radikální strana (SRS) se ziskem 22 křesel vrací do parlamentu po čtyřleté přestávce. Vučić - který dříve k radikálům patřil, ale v roce 2008 se s nimi rozešel a nabral proevropský kurs - tuto nabídku už rozhodně odmítl.

Nacionalistickou opozici v nynějším volebním období posílí třinácti poslanci i koalice Dveře - DSS. Do sněmovny se dostala až díky opakovaným volbám v 15 volebních střediscích.

reklama