Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli útoku v Londýně bude přerušena celostátní předvolební kampaň

Vlajka Velké Británie
Vlajka Velké Británie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Londýn - Britští politici před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami přeruší kvůli sobotním atentátům v Londýně kampaň na celostátní úrovni. Lokální kampaň bude pokračovat.

Konzervativní strana kampaň přerušuje na národní úrovni pro dnešek a své rozhodnutí v následujících dnech přezkoumá i podle toho, jak budou vycházet najevo podrobnosti o útoku.

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že volby by neměly být podle něj odloženy. Reagoval tak na požadavky na sociálních sítích, aby bylo hlasování přesunuto na jiný termín.

Ve volební kampani se řeší několik témat:

Brexit

- Konzervativci tvrdí, že jsou připraveni odejít z jednání s Bruselem bez dohody. Jejich předsedkyně Theresa Mayová v předvolební debatě prohlásila, že při jednání s ní nebude lehké pořízení a že "žádná dohoda je lepší, než špatná dohoda".

- Předseda labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že labouristé v případě vítězství ve volbách nedopustí, aby jednání o brexitu skončila bez dohody.

- Liberální demokraté chtějí oslovit příznivce setrvání Británie v EU a slibují "dát konečné slovo britskému lidu" nabídkou druhého referenda o EU. Chtějí, aby konečná dohoda o brexitu zahrnovala i možnost zůstat v EU. Slibují zajistit ochranu práv pro občany EU, žijící v Británii, zachování přístupu Británie na jednotný evropský trh a členství v celní unii a zachování volného pohybu pro občany EU.

Imigrace

- Konzervativci chtějí snížit roční příliv migrantů na desítky tisíc, s výjimkou studentů.

- UKIP chce zavést systém "jeden dovnitř, jeden ven" a zakázat nošení burky na veřejnosti. Strana také slíbila seškrtat rozpočet britské zahraniční pomoci.

- UKIP chce stanovit cíl do pěti let snížit imigraci na nulu. A poté, co Británie opustí EU, zakázat vstup do země přistěhovalcům bez kvalifikace. Chce nulovou amnestii pro ilegální přistěhovalce.

Sociální otázky

- Podle návrhu konzervativců by důchodci s vyššími důchody měli přijít o část příspěvků na sociální péči.

- Konzervativci chtějí zajistit, aby nikdo nemusel prodávat svůj dům kvůli potřebě peněz na zdravotní péči - důchodci si budou moci půjčit peníze, které se bance vrátí z prodeje jejich domu po jejich smrti.

- Konzervativci chtějí navýšit financování Národní zdravotní služby NHS.

- Labouristé ve svých plánech pro Národní vzdělávací systém navrhují rozšířit 30 hodin týdně hrazené péče pro děti na všechny dvouleté děti. Toto opatření by se dotklo celkem 1,3 milionu dětí - zatím má na to nárok jen 40 procent dětí.

- Labouristé chtějí omezit placení školného, rozšířit práva pracujících a znovu zavést některé příspěvky, co byly zrušené.

- Liberální demokraté nabízejí výhody mladým lidem, včetně permanentek na autobus a pomoci se získáváním bydlení.

Nové skotské referendum

- Skotská národní strana (SNP) ve svém programu nabízí voličům možnost uspořádat nové referendum o nezávislosti, které by se podle ní mělo konat na konci procesu odchodu Británie z Evropské unie.

Ekonomika

- Konzervativci chtějí navýšit nezdaněný osobní příjem.

- Labouristé slibují opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb.

- Labouristé chtějí zvýšit daně lidem s příjmy nad 80.000 liber ročně a zavést novou daň pro ty, co vydělávají nad 123.000 liber ročně. A dále chtějí zvýšit daň ze zisku korporací o víc jak třetinu.

Témata:  volby ve Velké Británii teroristické útoky v Londýně Labouristická strana Konzervativní strana (Spojené království) Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.