Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Styky s Katarem přerušil také Jemen. Krize neovlivní boj proti terorismu, zní z USA

Rex Tillerson
Rex Tillerson
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington/Aden/Sydney- Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty včera oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. Dnes se přidal i Jemen. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ovšem neočekává, že by toto rozhodnutí negativně ovlivnilo boj proti terorismu.

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty přerušily i letecké a námořní spojení s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

"Praktiky Kataru, který spolupracuje s ozbrojenými povstalci podporovanými Íránem a podporuje extremistické skupiny, vyšly jasně najevo," konstatovala dnes jemenská vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího ve svém prohlášení.

Jemen rovněž uvedl, že podporuje rozhodnutí koalice vedené Saúdskou Arábií, která usiluje více než dva roky o vyhnání šíitských rebelů z jemenské metropole Saná, vyloučit Katar z koaličních řad. Katar se na válečném tažení proti šíitským rebelům v Jemenu podílel od března 2015, napsala agentura AP.

"Neočekávám, že toto bude mít zásadní dopad - pokud to bude mít vůbec nějaký dopad - na jednotný boj proti terorismu v oblasti či ve světovém měřítku," reagoval Tillerson novinářům v Sydney po setkání amerických a australských ministrů zahraničí a obrany.

Šéf diplomacie Spojených států ale zároveň vyzval zainteresované země, aby spolu zahájily jednání a vyřešily své spory. USA jsou podle něj připraveny při řešení konfliktu pomoci.

V Bahrajnu má základnu americká pátá flotila, která hlídkuje v mořích v oblasti Blízkého východu. V jejím rámci od loňského června operuje v Perském zálivu také letadlová loď George H. W. Bush. Na armádní základně v Kataru působí 10 tisíc amerických vojáků.

Témata:  Katar USA terorismus Rex Tillerson 1 Jemen

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 13:49

Austrálii obchází strach. Tři smrtelné útoky žraloka za poslední měsíc

Pětatřicetiletý muž zemřel po útoku žraloka u pobřeží Západní Austrálie. Tragická událost se odehrála v sobotu dopoledne krátce před půl dvanáctou místního času v blízkosti ostrova Michaelmas, který se nachází přibližně třináct kilometrů od přístavního města Albany a zhruba 420 kilometrů jihovýchodně od Perthu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.