Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kábulský atentát je nejkrvavějším útokem v dějinách Afghánistánu, počet obětí vzrostl na 150

Terorismus
Terorismus
Foto: New York Times **www.nytimes.com**

Kábul - Atentát v Kábulu z minulé středy je nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Podle nové bilance zahynulo přes 150 lidí a 400 osob je zraněných. K masakru se dosud nikdo nepřihlásil. Podezření padá na extremistickou síť Hakkání, která je napojená na Taliban.

Minulou středu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí Kábulu exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví.

Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. "Více než 150 nevinných synů a dcer Afghánistánu bylo zabito a více než 300 zraněných hospitalizováno s popáleninami či odtrženými údy," řekl afgánský prezident Ašraf Ghaní.

Dosud toto smutné prvenství držel sebevražedný pumový útok v jihoafghánském městě Kandahár, při kterém přišlo v únoru 2008 o život na 100 lidí.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13.000 vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

Témata:  teroristické útoky v Afghánistánu Afghanistán terorismus

Související

Aktuálně se děje

8:24

Jarní prázdniny 2025 odstartovaly. Víme, kdo je další na řadě

První turnus jarních prázdnin začal na papíře v pondělí, ale fakticky odstartoval už v pátek, kdy měly děti jednodenní pololetní prázdniny, na které navázal víkend. Jarní prázdniny v Česku poběží až do poloviny března. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropský parlament

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.