reklama

"Spojené státy podnikly v Hílmandu letecký útok proti bojovníkům Tálibánu, kteří aktivně útočili na afghánské bezpečnostní síly. Byl to obranný úder, aby přerušil útok," uvedl mluvčí amerických sil v Afghánistánu plukovník Sonny Leggett. "Zavázali jsme se k míru, ale neseme odpovědnost za obranu našich afghánských partnerů," dodal. Tálibán by podle něj měl přerušit "nepotřebné útoky" a plnit své závazky z dohody.

Povstalci z Tálibánu v noci na dnešek zabili nejméně dvě desítky afghánských vojáků a policistů při útocích v provinciích Kunduz na severu a Urazgán na jihu země, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Útoky podle ní následovaly jen několik hodin po telefonickém rozhovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa s politickým vůdcem povstalců.

"Ozbrojenci Tálibánu zaútočili přinejmenším na tři předsunutá stanoviště armády v Kunduzu a zabili nejméně deset vojáků a čtyři policisty," citovala AFP místního poslance. Mluvčí guvernéra jihoafghánské provincie Uruzgán potvrdil zabití šesti policistů, dalších sedm utrpělo zranění.

Tálibán v sobotu podepsal dohodu s USA, v níž se zavázal, že nebude útočit na americké a zahraniční vojáky. V pondělí nicméně oznámil, že obnoví útoky proti afghánským bezpečnostním silám. Od té doby podnikl desítky útoků.

Spojené státy se v mírové dohodě podepsané v katarském Dauhá zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka, které v Afghánistánu rovněž působí. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Jeden ze zakladatelů hnutí Tálibán mulla Abdul Ghání Baradar, který zastupoval hnutí v Dauhá, hovořil telefonicky s prezidentem Spojených států, který rozhovor charakterizoval jako "dlouhý" a "dobrý". Uvedl to list The New York Times.

"Mé vztahy s mullou jsou velmi dobré. Chtějí ukončit násilí," uvedl Trump v úterý, tedy už po obnovení povstaleckých útoků proti afghánským vládním silám.

Cestu k míru v Afghánistánu mohou podle analytiků ohrozit vnitropolitické spory či neochota všech příslušníků Tálibánu dodržovat příměří. Komplikaci představuje také odmítnutí afghánského prezidenta splnit jeden z hlavních bodů dohody z Dauhá: propustit na svobodu až 5000 zajatců z Tálibánu výměnou za tisícovku zajatých vojáků a policistů.

Loading...

3 komentáře (Poslední 04.03. 14:29) Napište svůj názor

reklama