Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar občany států, které s ním přerušily vztahy, nevyhostí

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - Katar nevyhostí občany států, které s touto zemí na začátku týdne přerušily diplomatické vztahy. Otázkou zůstává, jak se ke krizi nakonec postaví USA. Prezident Donald Trump má na věc jiný názor než šéf diplomacie.

S Katarem přerušila diplomatické styky více než desítka převážné arabských zemí. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace.

Katarského ministerstvo vnitra uvedlo, že země nezmění svou politiku vůči představitelům "bratrských a přátelských zemí, které přerušily diplomatické vztahy a zahájily lživou a nepřátelskou kampaň vůči Kataru".

Bahrajn, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zvažují ve výjimečných případech povolit Katařanům žijícím na jejich území, že mohou zůstat. Původně jim přitom nařídily se do dvou týdnů vrátit domů. Zůstat tak nejspíše budou moci lidé, kteří se přestěhovali z "humanitárních důvodů".

Šéfové ruské i americké diplomacie Sergej Lavrov a Rex Tillerson vyzvali státy Perského zálivu, aby krizi vyřešily politickým dialogem. Trump ale rozhodnutí arabských států přerušit diplomatické styky s Katarem ocenil.

Témata:  Katar USA

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 15:38

Ve Varech nemohou chybět ani politici. Premiér Fiala vyrazil na film

Letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který je prvním po květnové smrti prezidenta Jiřího Bartošky, se chýlí ke konci. Vyvrcholí předáním cen v sobotu večer. Na poslední chvíli dorazil do Varů i nejvyšší představitel české vlády. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy