Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska kritizoval politiky, že se nevěnují palčivým problémům společnosti a místo toho se zaměřují na okrajová témata a vzájemné slovní výpady. Zmínil také problematiku romských osad.
"Je neudržitelné, aby se politická elita shodovala, co jsou největší slabiny Slovenska - školství, zdravotnictví, kvalita života v regionech, vyloučené romské komunity, výzvy spojené se stárnutím populace, inovační potenciál země - ale ty nejviditelnější a nejhlasitější diskuse se vedly o jiném. Mnohokrát o maličkostech plných osobní nevraživosti," uvedl Kiska v projevu před poslanci sněmovny, kde přednesl zprávu o stavu země.
Podle slovenského prezidenta jsou jedním z pramenů rezignace lidí na politiku a frustrace z fungování veřejných institucí nedůvěra ve schopnost státu potrestat ty, kteří porušují pravidla, a chabý boj proti korupci i klientelismu.
"Téma boje proti korupci se zvrhlo v osobní politickou válku, která paralyzovala Slovensko. (...) Před rokem jsem vyslovil varování, že když má Slovensko tímto způsobem pokračovat dále, bude to mít vážné následky. Slovensko ovšem pokračovalo dále a má to vážné následky," řekl Kiska, jenž zároveň podpořil nedávné pochody lidí proti korupci, které se konaly v několika městech Slovenska.
Za největší bezpečností riziko pro Slovensko Kiska označil politické síly a názory, které zemi tlačí na okraj, případně za hranice západních politických, ekonomických a obranných seskupení. Nepřímo tak upozornil na politiku krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.
Kiska se také přihlásil k účasti země na projektu vícerychlostní Evropy, tedy hlubší integrace EU, kterou na rozdíl od nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita prosazuje premiér Robert Fico.
"Jednou z kapitol hanby v příběhu Slovenské republiky je osud vyloučených romských komunit. Romové nejsou součástí úspěchu naší země," uvedl Kiska. Dodal, že dosavadním pokusům o nápravu chybělo politické odhodlání, stanovení cílů a vynucování jejich plnění. Podle Kisky se staly hlavním znakem vztahu politických elit k romské menšině silácké řeči o pořádku a tvrdé ruce, které jsou určeny pro většinovou populaci.
Premiér Fico v reakci na Kiskovo vystoupení v prohlášení uvítal, že v hlavě státu našel spojence v iniciativě dostat Slovensko do jádra EU. Premiér dodal, že boj proti extremismu a korupci je dlouhodobou výzvou pro vládu.
Témata: Andrej Kiska, Slovensko, Robert Fico
Související
6. dubna 2023 13:48
13. dubna 2022 9:57
8. srpna 2020 23:02
28. června 2020 21:53
13. března 2020 20:20
5. března 2020 14:30