Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kiska tvrdě kritizoval politiky. Neřeší problémy lidí, myslí si

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska kritizoval politiky, že se nevěnují palčivým problémům společnosti a místo toho se zaměřují na okrajová témata a vzájemné slovní výpady. Zmínil také problematiku romských osad.

"Je neudržitelné, aby se politická elita shodovala, co jsou největší slabiny Slovenska - školství, zdravotnictví, kvalita života v regionech, vyloučené romské komunity, výzvy spojené se stárnutím populace, inovační potenciál země - ale ty nejviditelnější a nejhlasitější diskuse se vedly o jiném. Mnohokrát o maličkostech plných osobní nevraživosti," uvedl Kiska v projevu před poslanci sněmovny, kde přednesl zprávu o stavu země.

Podle slovenského prezidenta jsou jedním z pramenů rezignace lidí na politiku a frustrace z fungování veřejných institucí nedůvěra ve schopnost státu potrestat ty, kteří porušují pravidla, a chabý boj proti korupci i klientelismu.

"Téma boje proti korupci se zvrhlo v osobní politickou válku, která paralyzovala Slovensko. (...) Před rokem jsem vyslovil varování, že když má Slovensko tímto způsobem pokračovat dále, bude to mít vážné následky. Slovensko ovšem pokračovalo dále a má to vážné následky," řekl Kiska, jenž zároveň podpořil nedávné pochody lidí proti korupci, které se konaly v několika městech Slovenska.

Za největší bezpečností riziko pro Slovensko Kiska označil politické síly a názory, které zemi tlačí na okraj, případně za hranice západních politických, ekonomických a obranných seskupení. Nepřímo tak upozornil na politiku krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Kiska se také přihlásil k účasti země na projektu vícerychlostní Evropy, tedy hlubší integrace EU, kterou na rozdíl od nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita prosazuje premiér Robert Fico.

"Jednou z kapitol hanby v příběhu Slovenské republiky je osud vyloučených romských komunit. Romové nejsou součástí úspěchu naší země," uvedl Kiska. Dodal, že dosavadním pokusům o nápravu chybělo politické odhodlání, stanovení cílů a vynucování jejich plnění. Podle Kisky se staly hlavním znakem vztahu politických elit k romské menšině silácké řeči o pořádku a tvrdé ruce, které jsou určeny pro většinovou populaci.

Premiér Fico v reakci na Kiskovo vystoupení v prohlášení uvítal, že v hlavě státu našel spojence v iniciativě dostat Slovensko do jádra EU. Premiér dodal, že boj proti extremismu a korupci je dlouhodobou výzvou pro vládu.

Témata:  Andrej Kiska Slovensko Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

12:28

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy