Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přístav v americkém Charlestonu byl evakuován kvůli podezření na špinavou bombu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Washington - Přístav v jihokarolínském Charlestonu musel být evakuován. Úřady měly podezření, že na palubě lodě Maersk Memphis je takzvaná špinavá bomba. Poplach byl později odvolán. Případ vyšetřuje i FBI.

Kontejnerová nákladní loď Maersk Memphis připlula do Charlestonu z amerického přístavu v Newarku, předtím kotvila mimo jiné v ománském přístavním městě Salála.

Společnost Maersk Line uvedla, že americká pobřežní stráž ji o povaze nebezpečí informovala. "Plavidlo bylo okamžitě evakuováno, posádka je v bezpečí a na pevnině. Plně spolupracujeme s úřady, které situaci řeší," uvedla firma. Pobřežní stráž sdělila, že na možnou hrozbu byla upozorněna ve středu ve 20:00 místního času (čtvrtek 02:00 SELČ), což bylo podle portálu vesselfinder.com zhruba dvě hodiny před očekávaným připlutím lodi.

Na palubě lodi pracoval tým s detektory radiace, který prověřil několik kontejnerů s nákladem, žádné zvýšenou radiaci ale nenaměřil. "Zdroj, který hrozbu v charlestonském přístavu oznámil, byl úřady kvůli dalším výslechům zadržen," uvedla pobřežní stráž.

Případ vyšetřuje FBI, povolána byla i národní garda státu Jižní Karolína. Kolem přístavu byla v okruhu zhruba 1,6kilometru ustavena bezpečnostní zóna, která ale nyní byla odvolána.

Témata:  lodní doprava bomby USA

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.