Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libanon je týden bez elektřiny. Alžírsko se jej rozhodlo zachránit

Libanon
Libanon
Foto: Pixabay

Alžírský ropný tanker vyplul ve čtvrtek směrem k Libanonu, který od minulého víkendu zůstal bez elektřiny. První dodávka zhruba 30 000 tun paliva je nyní na cestě z Alžírska do Libanonu, uvedl server Barrons.

Alžírský premiér Nadir Larbawí informoval svého libanonského protějška Nadžíba Míkátího o rozhodnutí Alžírska podpořit Libanon a okamžitě mu poskytnout palivo potřebné k obnovení provozu elektráren a dodávek elektřiny.

Další dodávky paliva jsou v plánu, ale detaily zatím nebyly zveřejněny.

Libanon, který již několik let čelí vážné hospodářské krizi, navíc trpí boji na jižní hranici s Izraelem, kde se od loňského října ostřelují s militantním hnutím Hizballáh. V zemi jsou časté výpadky proudu.

Pro nedostatek paliva na výrobu elektrické energie byla v sobotu v Libanonu odstavena poslední fungující elektrárna. Informoval o tom zpravodajský web L'Orient-Le Jour.

Společnost Électricité du Liban (EDL) ve svém prohlášení potvrdila, že poslední výrobní jednotka elektrárny az-Zahrání je zcela mimo provoz. EDL uvedla, že odstávka je způsobena vyčerpáním zásob paliva.

V důsledku toho se bez dodávek elektřiny ocitli odběratelé na celém území Libanonu včetně velkých měst a důležité infrastruktury: letiště v Bejrútu, přístavu, vodních čerpadel a kanalizačních systémů.

EDL sdělila, že elektrárna obnoví provoz, jakmile budou opět zajištěny dodávky ropy. Vláda informovala, že nová dávka paliva by mohla být dodána 20. srpna.

Libanon čelí problémům s výrobou elektřiny velmi často. Téměř přesně před rokem, v srpnu 2023, byla země také zcela bez proudu, když dvě elektrárny přestaly fungovat kvůli nesplácení dluhů vůči operátorské společnosti.

Většina libanonských občanů si za poslední roky zvykla kompenzovat pravidelné výpadky elektřiny pomocí dieselových generátorů. Už několik let jsou totiž dodávky elektřiny nepravidelné, přičemž se stává, že elektřina je k dispozici jen dvě hodiny denně.

Energetická krize v Libanonu se zhoršila v roce 2019, kdy zemi zasáhla velká ekonomická krize. Její vypuknutí se připisuje i desetiletím korupce v politické třídě a ve světě podnikání.

Podle OSN tři čtvrtiny z více než šesti milionů obyvatel země žijí pod hranicí chudoby. 

Témata:  Libanon Alžírsko lodní doprava

Související

Aktuálně se děje

19. září 2024 11:01

Turecko hodí Západ přes palubu? Erdogan chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy