Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálkova řeč zaujala v zahraničí. Deník píše o jeho temných slovech o kolonialismu a nacismu

Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Foto: Reprofoto YouTube

Praha/Londýn - Britský deník The Guardian se ve čtvrtek obsáhle věnoval proslovu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na summitu Future of Europe v Praze. Označuje jeho řeč za "temnou", v níž zmiňuje, že Evropa má 20 let na to, aby se dohodla s muslimským světem.

Podle deníku Zaorálek vnímá probuzení muslimského světa ve spojitosti se západním kolonialismem z minulosti. Koloniální minulost většiny afrických a blízkovýchodních zemí tak přispívá k současnému radikalismu některých muslimských komunit. 

Zaorálek současně varoval, že následujících 20 let je poslední období, ve kterém se Evropa s muslimským světem musí nějak dohodnout. The Guardian současně zmínil, že Lubomír Zaorálek se pravděpodobně stane volebním lídrem Sociálních demokratů do voleb, což se ve středu večer potvrdilo.

Deník připustil, že Sociální demokraté nyní čelí volební výzvě ze strany populistických sil. ČSSD se s tím prý snaží vypořádat tím, že akcentuje odpor vůči řízení ze strany Evropské komise ve věci přijímání migrantů na základě přerozdělovacích kvót. 

Podle The Guardianu Zaorálek řekl, že národy, jako Britové, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Američané a Rusové byli zodpovědní za úmrtí milionů lidí. Ty stejné země nyní čelí revoltám, které jsou způsobené procesy globalizace, jež s sebou přináší nerovnost mezi lidmi.Nejpalčivější je tento problém v muslimských zemích, kde si tyto nerovnosti začínají uvědomovat masy, které jsou čím dál více vzdělanější.

"Čelíme teď probuzení. Měli bychom se zaměřit na mimo západní svět a nově se rodící politické masy," cituje deník Zaorálka. "Dlouhodobě potlačované politické vzpomínky živí náhlé a explozivní probuzení podporované islámskými extrémisty na Blízkém východě," řekl a varoval, že tento fenomén se může rozšířit dál do Afriky a Asie.

Kolonialismus se dle jeho slov dá svým rozsahem přirovnat i k nacismu. "Je tady obrovská tendence zapomínat mnoho věcí z našich dějin," řekl český ministr zahraničí. Připomněl koloniální praktiky Velké Británie v Indii nebo Kongo, jež bylo belgickou kolonií. Podobně na tom prý bylo francouzské Alžírsko a Afghánistán při sovětské invazi v roce 1979. Přirovnání kolonialismu k nacismu rozzlobilo předsedu Starostů a nezávislých Petra Gazdíka (STAN). Ten Zaorálkův výrok označil za "úlet".

Přirovnat kolonialismus k nacismu je úlet. O to smutnější, když vypadne z úst ministra zahraničí.

— Petr Gazdík (@petrgazdik) 15. června 2017

"Stejně tak šokující jako rozsah těchto zvěrstev je to, jak rychle je Západ zapomíná" dodal. Podle deníku český šéf diplomacie řekl, že ve zbytku tohoto století nás také čeká "bitva o přežití" související se změnami klimatu.

Témata:  Lubomír Zaorálek Sociální demokracie (SOCDEM) The Guardian

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy