Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

De Maiziére: Zkušenosti uprchlíků a vysídlených Němců se podobají

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) přirovnal zkušenosti sudetských Němců vysídlených po druhé světové válce ze střední Evropy ke zkušenostem dnešních uprchlíků. Obyvatelé poválečného Německa podle něj na nově příchozí často hleděli jako na cizí.

Do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků. Po druhé světové válce muselo země střední a východní Evropy opustit 14 milionů Němců.

"Dnes si připomínáme miliony lidí, kteří po druhé světové uprchli nebo byli vyhnáni z dříve německých oblastí ve střední a jihovýchodní Evropě. Miliony lidí, kteří uprchli ze své, často zničené domoviny, do taktéž zpustošené země," uvedl de Maiziére při vzpomínce na oběti vysídlování v Německém historickém muzeu v Berlíně.

V mnoha případech po válce chyběla potřebná solidarita. "Příliš velká byla nouze, strach a obavy. Příliš často se lišila mentalita, zvláštnosti jednotlivých krajanských sdružení nebo rozdíly ve vyznání," uvedl.

Dnešní uprchlíci podle něj stejně jako vysídlení Němci přišli o vlast a prožívají smutek kvůli příbuzným, kteří zahynuli. "Také tito uprchlíci nezažívají všichni jen pomoc a podporu od různých iniciativ, spolků nebo jednotlivců, ale narážejí - a i to patří k pravdě - u části veřejnosti na odmítnutí," řekl de Maiziére. Mezi důvody odmítání zmínil například rozdíly ve způsobu života nebo náboženství.

Témata:  uprchlíci de Thomas Maiziére Německo

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:13

Bizarní úraz. Veronice Žilkové se vymstilo pejskaření

Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.