reklama

Do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků. Po druhé světové válce muselo země střední a východní Evropy opustit 14 milionů Němců.

"Dnes si připomínáme miliony lidí, kteří po druhé světové uprchli nebo byli vyhnáni z dříve německých oblastí ve střední a jihovýchodní Evropě. Miliony lidí, kteří uprchli ze své, často zničené domoviny, do taktéž zpustošené země," uvedl de Maiziére při vzpomínce na oběti vysídlování v Německém historickém muzeu v Berlíně.

V mnoha případech po válce chyběla potřebná solidarita. "Příliš velká byla nouze, strach a obavy. Příliš často se lišila mentalita, zvláštnosti jednotlivých krajanských sdružení nebo rozdíly ve vyznání," uvedl.

Dnešní uprchlíci podle něj stejně jako vysídlení Němci přišli o vlast a prožívají smutek kvůli příbuzným, kteří zahynuli. "Také tito uprchlíci nezažívají všichni jen pomoc a podporu od různých iniciativ, spolků nebo jednotlivců, ale narážejí - a i to patří k pravdě - u části veřejnosti na odmítnutí," řekl de Maiziére. Mezi důvody odmítání zmínil například rozdíly ve způsobu života nebo náboženství.

reklama