reklama

Ukrajinský prezident novinářům podle tiskové agentury Interfax-Ukrajina řekl, že je s výsledky setkání spokojen. „Získali jsme silnou podporu z americké strany, ať už jde o suverenitu, územní celistvost nebo nezávislost našeho státu," řekl Porošenko podle Interfax-Ukrajina.

Dodal, že s americkým prezidentem mluvil mimo jiné o vojenské a technické spolupráci. Bílý dům vzápětí v prohlášení uvedl, že oba státníci spolu mluvili o způsobu, jak mírovou cestou vyřešit konflikt na Ukrajině, o vládních reformách a o boji proti korupci v zemi.

Schůzka Trump-Porošenko byla podle agentury AP původně ohlašovaná jako krátké setkání, ale oba prezidenti nakonec pózovali v Oválné pracovně a pronesli několik stručných poznámek. Trump uvedl, že setkat se s ukrajinským prezidentem "byla čest" a že oba státníci dosáhli "velkého pokroku" ve vztazích obou zemí. O Rusku se přitom nezmínil.

Trump v minulosti vyzýval ke zlepšení vztahů USA a Ruska, což v Kyjevě vyvolalo obavy, že Washington nedostojí svým slibům a přestane podporovat prozápadní ukrajinskou vládu.

Krátce před Porošenkovou návštěvou Washington oznámil další sankce vůči Rusům za akce na Ukrajině. Týkají se 38 jednotlivců nebo organizací, jejichž majetek ve Spojených státech byl zablokován. Na sankční seznam se údajně dostala Vagnerova soukromá vojenská společnost (včetně jejího velitele Dmitrije Utkina), která podle ruských médií dodává žoldnéře na syrské bojiště, středisko motorkářského klubu Noční vlci, který přispěl k anexi Krymu, jakož i firmy miliardáře Jevgenije Prigožina, kterému se přezdívá "Putinův kuchař" kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svým francouzským protějškem prohlásil, že nové sankce nezlepší atmosféru v rusko-amerických vztazích.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že nové americké sankce na ruské politice nic nezmění. "Odsuzujeme tak neodpovědný přístup ke vztahům s Ruskem a v podmínkách, kdy ve Washingtonu naši logiku a naše důvody prostě ignorují, přistupujeme k vypracování možných odvetných opatření," prohlásil.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama