Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zametali jsme pod koberec zneužívání, přiznala anglikánská církev

Vlajka Velké Británie
Vlajka Velké Británie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Londýn - Anglikánská církev přiznala, že pomáhala zamést pod koberec dlouhodobé sexuální zneužívání ze strany jednoho ze svých biskupů Petera Bally. Ten dostal v říjnu 2015 36 měsíců vězení, když přiznal, že v 70. až 90. letech zneužil 18 chlapců a mladých mužů ve věku 17 až 25 let.

Arcibiskup Justin Welby, který je nejvýše postaveným duchovním v anglikánské církvi, prohlášení učinil u příležitosti zveřejnění zprávy o kauze biskupa Bally. Tomu je nyní 85 let.

Zpráva kritizuje bývalého arcibiskupa z Canterbury George Careyho, který duchovní úřad zastával v letech 1991 až 2002. Církev pod jeho vedením nedokázala mnoho let patřičně reagovat na zneužívání.

Samotný Carey obdržel po Ballově prvním zadržení v roce 1992 sedm dopisů s informacemi o zneužívání, které ale nepředal policii.

Welby se dnes Ballovým obětem jménem církve znovu omluvil a vyjádřil lítost, že církev v minulosti nebyla schopna pomoci těm, kdo měli odvahu a  o sexuálním zneužívání začali mluvit.

Témata:  Velká Británie církev pedofílie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.