reklama

Volební komise oznámila, že z pondělního hlasování do druhého kola postoupili opoziční politici Chaltmágín Battulga a Ganbátar, označovaný za levicového nacionalistu. V úterý ale upřesnila, že Ganbátara o necelé dvě tisícovky hlasů porazil vládní kandidát Mijégombyn Enchbold.

"Neuznáváme výsledky voleb vyhlášené v úterý," řekl Ganbátar. "Mongolská lidová revoluční strana získala většinu hlasů v deseti krajích (ajmacích)," dodal s tím, že to svědčí o zjevné podpoře jeho strany mezi voliči.

Ganbátar je dle agentury AP veřejností vnímán jako "Robin Hood". Kritizuje pro Mongolsko údajně nevýhodné podmínky, za jakých v zemi působí nadnárodní těžební firma Rio Tinto.

Vnitrozemské Mongolsko s pouhými třemi miliony obyvatel dlouho platilo za oázu demokracie vklíněnou mezi autokratické Rusko a Čínu. Politická transformace po revoluci v roce 1990 nahrávala zahraničním investorům, které přilákaly bohaté přírodní zdroje. Poslední dobou se ale mongolská ekonomika potýká s problémy - tíží ji vysoký zahraniční dluh, propad měny a zpomalení růstu jejího největšího obchodního partnera, Číny.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama