reklama

Mongolsko dává svým občanům, kteří jsou momentálně v Číně, čas do 6. února, aby se vrátili do vlasti. Lidé, již se budou chtít do této země dostat, nebudou smět přicestovat přes Čínu.

Území Mongolska je vklíněné mezi Ruskem a Čínou. Ze země zatím žádné případy nákazy koronavirem hlášeny nejsou. Vláda v Ulánbátaru také dnes uvedla, že se bude snažit repatriovat 30 mongolských občanů z Wu-chanu, centra nynější epidemie. 

Singapur od soboty nebude na své území pouštět cizince, kteří byli nedávno v Číně, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví tohoto městského státu. Přestane rovněž vydávat nová víza občanům Číny.

Ze Singapuru je hlášeno 13 případů nákazy koronavirem, jde o lidi, kteří přicestovali z čínského města Wu-chan, odkud se epidemie šíří.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Christian Lindmeier dnes navzdory krokům Ruska a Mongolska podle Reuters uvedl, že "existují dobré důvody, proč nechat hraniční přechody otevřené". Zabrání se tak ilegálním přechodům mezi jednotlivými státy, kdy lidé unikají zdravotním kontrolám, jejichž cílem je zjistit, zda se u nich neobjevily příznaky nákazy koronavirem.

Nákazu novým koronavirem zatím hlásí kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 21 zemí. Z Evropy to jsou Francie, Německo, Finsko, Itálie a nově přibyla Británie. U dvou pacientů z Anglie, kteří jsou mezi sebou příbuzní, testy prokázaly nákazu koronavirem. Dnes o tom podle BBC informovalo britské ministerstvo zdravotnictví. 

"Pacientům se dostává specializované péče v rámci zdravotnického systému a používáme ověřená opatření ke zvládnutí infekce, abychom zabránili dalšímu šíření viru," uvedl vrchní zdravotnický činitel v Anglii Chris Whitty. Dodal, že jeho úřad se snaží zjistit, s kým byli nakažení v kontaktu. Další podrobnosti o nich odmítl zveřejnit.

Britská média uvádějí, že nemocní podle všeho přebývali v hotelu v hrabství Yorkshire a v noci na dnešek byli převezeni na infekční oddělení nemocnice v Newcastlu.

Deník The Guardian na svých internetových stránkách píše, že vláda nově radí lidem, kteří se vracejí z Číny a mají příznaky respiračního onemocnění, aby se sami na dva týdny izolovali. A pokud někdo přijíždí z Wu-chanu, epicentra epidemie, má se izolovat, ať se u něj symptomy projevují nebo ne.

Nákaza koronavirem se šíří z Číny, kde si podle poslední bilance vyžádala životy 213 lidí, skoro 9700 osob se nakazilo. V Thajsku se od zákazníka nakazil řidič taxi. Tato země patří mezi nejoblíbenější cíle čínských turistů pro oslavy lunárního nového roku a místní úřady varovaly, že je možné, že nemoc propukne v letoviscích. V posledních zhruba třech týdnech do Thajska přijelo více než 25.000 návštěvníků z Wu-chanu a dalších nejsilněji zasažených měst v Číně.

reklama