reklama

„Trvalý problém společnosti"

Německého Spolkové ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež jsme se ptali, jak Německo reaguje na stále rostoucí problém radikalizace, o kterém se v současnosti mluví zejména v kontextu radikálního islamismu a džihádismu.

Mluvčí ale v rámci rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedl, že je radikalizace problémem, který se dotýká celé řady různých hnutí. Upozornil, že „útoky na demokracii, svobodu a právní stát představují stejně jako ideologie nerovnosti trvalé problémy celé společnosti".

„Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus, výzvy, které představuje islamofobie, protiromský rasismus, homofobie a transfobie, násilný islamismus a džihádismus, levicová bojovnost a další hnutí nastiňují rozsah protidemokratického a nenávistného fenoménu," vysvětlil.

„Žít demokracii"

Mluvčí následně pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že je klíčové, aby stát a občanská společnost této hrozbě čelily společně.

„Každý den mnoho iniciativ, asociací a oddaných občanů po celém Německu aktivně pracují s cílem vytvoření rozmanité, nenásilné a demokratické společnosti," podotknul.

Právě boj proti extremismu a za podporu demokracie se dle jeho slov německé ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež snaží všemi dostupnými prostředky podporovat v rámci projektu s názvem „Demokratie leben!" („Žít demokracii!").

Tento program by měl dle slov německé ministryně Manuely Schwesigové posílit občanskou společnost „v boji proti jakýmkoliv tendencím v rámci země, které jsou protidemokratické a pohrdají lidskými právy".

Tento program by se měl do boje proti radikalizaci zapojovat jak na lokální úrovni, tak i regionální a státní. Práce na lokální úrovni by pak měla umožnit lepší řešení daného konkrétního problému.

reklama