Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká opozice napadla ústavní referendum u soudu pro lidská práva

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Istanbul - Největší turecká opoziční strana dnes u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na dubnové referendum, které posílilo moc tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. O zrušení výsledků referenda Lidová republikánská strana (CHP) předtím neúspěšně usilovala u tureckého nejvyššího správního soudu. Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku je institucí Rady Evropy.

Sociálnědemokratická CHP napadá hlavně rozhodnutí turecké volební komise (YSK), jímž uznala za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Tento krok označila za protiprávní i OBSE, která průběh všelidového hlasování monitorovala.

"Referendum je z rozhodnutí YSK nelegitimní," řekl předseda CHP Kemal  Kiliçdaroglu (68) ve městě Izmir asi 100 kilometrů od Istanbulu.

Lídr CHP se 15. června vydal z Ankary na přibližně 450 kilometrů dlouhý protivládní pochod do Istanbulu. Tam je ve vězení Kiliçdaroglův spolustraník Enis Berberoglu odsouzený za vyzrazení státního tajemství. Toho se měl někdejší novinář a posléze poslanec dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

Témata:  Turecko Evropský soud pro lidská práva Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.