Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká opozice napadla ústavní referendum u soudu pro lidská práva

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Istanbul - Největší turecká opoziční strana dnes u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na dubnové referendum, které posílilo moc tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. O zrušení výsledků referenda Lidová republikánská strana (CHP) předtím neúspěšně usilovala u tureckého nejvyššího správního soudu. Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku je institucí Rady Evropy.

Sociálnědemokratická CHP napadá hlavně rozhodnutí turecké volební komise (YSK), jímž uznala za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Tento krok označila za protiprávní i OBSE, která průběh všelidového hlasování monitorovala.

"Referendum je z rozhodnutí YSK nelegitimní," řekl předseda CHP Kemal  Kiliçdaroglu (68) ve městě Izmir asi 100 kilometrů od Istanbulu.

Lídr CHP se 15. června vydal z Ankary na přibližně 450 kilometrů dlouhý protivládní pochod do Istanbulu. Tam je ve vězení Kiliçdaroglův spolustraník Enis Berberoglu odsouzený za vyzrazení státního tajemství. Toho se měl někdejší novinář a posléze poslanec dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

Témata:  Turecko Evropský soud pro lidská práva Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.