Londýn - Jedenáctiměsíční Charlie Gard je jedním ze 16 dětí na celém světě trpících nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší.
Britské soudy v dubnu povolili jeho odpojení od přístrojů, jeho rodiče přesto boj proti mimořádně vzácnému genetickému onemocnění nevzdávají. Podporu malému Charliemu nyní vyjádřil papež František i americký prezident Donald Trump.
"Pokud můžeme Charliemu pomoci, bude nám potěšením tak učinit," napsal v pondělí na twitteru Trump. Hlava katolické církve zase volá po respektování přání rodičů - Connie Yatesové a Chrise Garda. Ti již delší dobu usilují o transport svého syna do USA na experimentální léčbu, to však britské soudy nepovolily. Nově rodiče komunikují také s vatikánskou nemocnicí Bambino Gesù.
Na přesun Charlieho do Spojených států se ve sbírce vybralo již přes 1,3 milionu liber (37 milionů korun), avšak peníze nejsou problém. Lékaři z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital se domnívají, že v nejlepším zájmu dítěte je ukončení podpory životních funkcí a v průběhu jara jim daly za pravdu hned tři britské soudy. Londýnský nejvyšší soud nevěří ani v úspěšnost experimentální, nukleosidové terapie.
"Chápu stanovisko, že chlapec je natolik postižen encefalopatií, že jakýkoli pokus o léčbu by byl marný," cituje deník The New York Times neurologa z amerického střediska, které nabídlo, že nový druh léčby zajistí. "Souhlasím, že zlepšení stavu po této léčbě je velmi nepravděpodobné," uvedl neurolog pro britské soudy.
Témata: Velká Británie, Papež František, Donald Trump, děti
Související
26. listopadu 2024 15:15
25. listopadu 2024 20:02
25. listopadu 2024 14:08
24. listopadu 2024 11:29
24. listopadu 2024 10:48