Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin před summiem G20 kritizoval protiruské sankce, označil je za skrytý protekcionismus

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Berlín - Ruský prezident Vladimir Putin den před pátečním zahájením dvoudenního summitu G20 v Hamburku kritizoval sankce Západu vůči Rusku, označil je za skrytý protekcionismus.

Sankce vůči Rusku za anexi Krymu z roku 2014 a postup v ukrajinské krizi zavedla Evropská unie. Nový postih kvůli údajnému vměšování do loňských prezidentských voleb hrozí Moskvě také z USA.

V článku zveřejněném v německém ekonomickém deníku Handelsblatt Putin napsal, že Moskva je zastáncem otevřeného a na pravidlech založeného obchodního pořádku.

Šéf Kremlu uvedl, že protekcionismus se podle něj stal široce rozšířenou a obecnou normou. "Jednostranně zavedené a politicky motivované sankce na investice, obchod a především technologie se staly jeho skrytou formou," míní Putin. Dodal, že tato opatření podle něj protiřečí principům G20.

Témata:  Vladimír Putin protiruské sankce Summit G20

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.