Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouské metropoli hrozí vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví UNESCO

Vídeňská radnice (Rathaus)
Vídeňská radnice (Rathaus)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Krakov - Historické centrum Vídně je zapsáno v UNESCO, nemuselo by ale tomu tak být pořád. Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vadí masivní výstavba z posledních let, kvůli níž podle jejího názoru rakouská metropole ztrácí svou výjimečnou a univerzální hodnotu.

Příslušný výbor UNESCO na dnešním zasedání v polském Krakově dal městu vážnou výstrahu, když ho zařadil na takzvaný červený seznam ohrožených kulturně-přírodních památek světového významu. Předmětem kritiky je zejména chystaná stavba 66 metrů vysokého obytného domu v ulici Am Heumarkt, která leží nedaleko historického centra.

UNESCO požaduje, aby Vídeň, která je na prestižním seznamu od roku 2001, projekt pozměnila a při stavbě dodržela maximální výšku 43 metrů. Město by také mělo přijmout opatření pro ochranu světového dědictví. Rakousko má čas do 1. února příštího roku, aby výbor pro světové dědictví informovalo o svých krocích.

V roce 2009 přišla o ceněný status labská nábřeží v Drážďanech kvůli sporům o most přes Labe u tamního Lesního zámečku. S výborem UNESCO jednala v minulosti i Praha, světové organizaci se totiž v letech 2007 a 2008 příliš nezamlouval záměr stavby výškových budov na Pankráci. Chtěla, aby byly nižší.

Témata:  UNESCO Vídeň památky

Související

Aktuálně se děje

6:35

Záhada ruky na zádech princezny Kate. Co se stalo?

Princezna z Walesu Kate (Catherine) upoutala pozornost médií svým důstojným vystupováním během vzpomínkové neděle 10. listopadu, kdy uctila památku obětí války před londýnským památníkem Cenotaf. Její elegantní přítomnost inspirovala novináře k označení „královna čekající“.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Věznice

Asadova "lidská jatka". V brutální syrské věznici může být i sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.