Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Havaj si stěžovala na Trumpův imigrační dekret, soud žádost smetl ze stolu

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Honolulu - Soudce amerického federálního soudu Derrick Watson ve čtvrtek odmítl řešit stížnost státu Havaj na Trumpův protiimigrační dekret. Ostrovy požadovaly, aby se zákaz cest do USA nevztahoval na prarodiče, tety a strýce lidí žijících ve Spojených státech.

Soudce nevyhověl žádosti havajských právníků, kteří chtěli přesné vysvětlení, co znamená "vztah bona fide" k lidem či subjektům v USA, kterým nejvyšší soud vymezil skupinu lidí, na něž se zákaz cest do země nevztahuje.

Soudce prohlásil, že s žádostí o specifikaci pojmu se stát musí obrátit na nejvyšší soud, který koncem června platnost Trumpova výnosu umožnil.

Vztah bona fide znamená vztah v dobré víře a odborníci na právo hodnotí tuto formulaci jako problematickou, neboť imigrační úředníci budou muset rozeznat, zda žadatel o vízum podmínku splňuje. Zatímco tchán či snacha podle kritérií vydaných Bílým domem za svými příbuznými do USA přicestovat může, babička či strýc nikoli.

Trumpův dekret se vztahuje na obyvatele šesti většinově muslimských zemí Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska.

Témata:  Havajské ostrovy USA přistěhovalectví Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.