Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v Turecku za spravedlnost opozice

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Istanbul - Desetitisíce lidí se dnes shromáždily v istanbulské čtvrti Maltepe na demonstraci, kterou vyvrcholil pochod za spravedlnost šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua z Ankary do Istanbulu.

Politik akci vedl poté, co byl odsouzen jeho kolega ze strany, někdejší novinář a posléze poslanec Enis Berberoglu; ten je nyní ve vězení právě ve čtvrti Maltepe.

"Ať si nikdo nemyslí, že tento pochod byl poslední. Devátý červenec je nová etapa, nové zrození," řekl Kiliçdaroglu před davem svých stoupenců po pochodu, který trval 25 dnů a měřil 450 kilometrů.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu na pochod vyrazil v polovině června, když soud poslal na 25 let do vězení poslance Berberoglua za vyzrazení státního tajemství. Toho se bývalý novinář podle obžaloby dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

Dnešní demonstraci podpořila také třetí nejsilnější opoziční strana v tureckém parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Desítka poslanců této strany, včetně obou jejich spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové, je rovněž ve vězení.

Témata:  Turecko demonstrace v Turecku

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2026 18:37

V Česku padl Superjackpot. Vítěz si odnese přes 187 milionů korun

Loterie Sportka společnosti Allwyn (dříve Sazka) opět plní velké sny. Pro sázejícího ze Středočeského kraje se rok 2026 zapíše jako životní milník – v nedělním slosování totiž ve druhém sloupci uhodl všech šest čísel druhého tahu a vyhrál Jackpot ve výši 2 247 780 korun. Díky shodě koncového čísla doplňkové hry Šance s vylosovaným číslem však získal ještě bonusovou část a celkový Superjackpot v hodnotě 187 454 975 korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy