reklama

Je to první návrh na posílení armády od sjednocení Německa v roce 1990. V posledních 25 letech se počty německých vojáků snižovaly ze 600.000 na současných 177.000.

Kromě vojáků chce ministryně obrany Ursula von der Leyenová přijmout i dodatečných 4400 civilních zaměstnanců. Nábor je rozložený na šest let, protože vzhledem k současnému hospodářskému vzestupu v Německu armáda předpokládá, že nebude k dispozici dostatek volných pracovních sil.

Vojenské odbory rozhodnutí o přijetí posil uvítaly, nicméně žádají o razantnější posílení armády. Podle nich by bylo vhodné přijmout do roku 2023 až 14.500 vojáků.

Ministryně na počátku roku přijala plán nového vyzbrojení armády. V příštích 15 letech by měly německé ozbrojené složky nakoupit desítky tanků, obrněných transportérů a bojových i transportních vrtulníků. Náklady na výzbroj by měly do roku 2030 dosáhnout 130 miliard eur.

Von der Leyenová mimo plánů na nákup nové výzbroje ve vládě prosadila i postupné zvyšování vojenského rozpočtu ze současných 34,3 miliardy eur na 39,2 miliardy eur v roce 2020.

Plány na posílení i vyzbrojení německé armády přicházejí v době, kdy americký prezident Barack Obama vyzval evropské členy NATO, aby výrazněji přispěli k akceschopnosti aliance.

reklama