Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS se přesunuje do Afriky: Tunisan bojující v Libyi by mohl nahradit Bagdádího

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Dubaj - Islámský stát (IS) prochází kritickým obdobím a zůstalo mu jen málo velitelů. Chalífu Abú Bakra Bagdádího by mohl nahradit nynější velitel oddílů IS v Libyi. Podle stanice Al-Arabíja se nejčastěji hovoří o Džaláladdínovi Túnisím.

IS potvrdil Bagdádího smrt až tento týden, Moskva o ní hovořila už v červnu. Iráčan Bagdádí se na veřejnosti ukazoval zřídka, nejznámější je ze záběrů, na nichž v roce 2014 z mešity v Mosulu vyhlašoval chalífát Islámského státu.

Nejvýznamnějším velitelem IS je momentálně Túnisí, jehož skutečné jméno je Muhammad bin Sálim Ajúní. Narodil v roce 1982 v tuniské provincii Súsa. V 90. letech emigroval do Francie a před návratem do Tuniska se mu podařilo získat francouzské občanství. Do rodné země přijel roku 2011 a odtud se vydal do Sýrie, kde se účastnil bojů.

Po porážkách, které radikálové utrpěli loni v Libyi, jej Bagdádí jmenoval "emírem" IS pro Libyi. Věřil, že Túnisí je schopen obrátit vývoj bojů v Libyi ve prospěch IS a navázat kontakty s dalšími radikálními organizacemi ze severní Afriky.

Podle arabských médií je pravděpodobné, že po ztrátách v Iráku a Sýrii se IS bude nyní snažit rozšířit své působení právě v Africe, zejména v Libyi, poznamenané stále porevolučním chaosem.

Témata:  Islámský stát Libye Abú Bakr al-Bagdádí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.