Abú Bakr al-Bagdádí

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Bagdádího udal odpadlík IS, dostal za něj půl miliardy

Svět

Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho Islámský stát připravil o příbuzného. Deník The Washington Post dnes napsal, že tento muž by měl mít nárok na část nebo na celých 25 milionů dolarů (574 milionů Kč), jež USA vypsaly jako odměnu za Bagdádího.

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Američané zveřejnili záběry ze zásahu proti Bagdádímu + VIDEO

Svět

Pentagon ve středu zveřejnil první záběry z víkendového zásahu proti vůdci takzvaného Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu na severozápadě Sýrie. Ministerstvo obrany USA zároveň varovalo, že by se teroristická organizace mohla pokusit o odvetný útok.

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Co znamená pro svět smrt vůdce IS Bagdádího?

Svět

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump zajisté může oslavovat operaci, při které byl zabit vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí, konstatuje profesor Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Bezpečnostní analytik z Arizonské státní univerzity připomíná, že právě Bagdádí prohlásil IS za "chalífát", jeho teroristická armáda se prohnala Irákem a Sýrii, obsadila území o velikosti Portugalska a následně vládla více než 8 milionům lidí.

Abu Bakr al-Baghdádí

Hon na šéfa IS: Bagdádího prozradily jeho spodky

Svět

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakr Bagdádí byl identifikován za pomoci vzorku DNA odebraného ze spodního prádla. Oznámil to dnes Polat Can ze syrské arabsko-kurdské koalice SDF, která se podle něj na dopadení Bagdádího podílela.

Islámský stát (ISIS)

Noční můra se naplňuje: Islámský stát má nového vůdce, Bagdádí už byl jen loutka

Svět

Teroristická organizace Islámský stát (IS) již má nového vůdce a je možné, že abú Bakr Bagdádí, který o víkendu přišel o život při americké vojenské akci na severu Sýrie, toto radikální uskupení už nevedl. Napsal to americký list Newsweek s odvoláním na propagandistickou agenturu islamistů Amak. Novým vůdcem by měl být Abdalláh Kardáš, známý též jako hadži Abdalláh Afari.

Donald Trump

Trump se chvástal zabitím Bagdádího, tajnou operaci přitom málem zmařil

Svět

Stahování amerických vojáků ze severovýchodní Sýrie, které před třemi týdny oznámil prezident Donald Trump, zkomplikovalo plán dopadení lídra teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Napsal v neděli deník The New York Times (NYT) s odvoláním na představitele americké armády a tajné služby. Podle nich totiž musela být dlouho plánovaná riskantní operace urychlena.

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Jak proběhl neúspěšný atentát na vůdce Islámského státu?

Svět

V lednu mělo v Sýrii dojít k pokusu o atentát na vůdce teroristické organizace Islámský stát. Nyní se objevily nové detaily, které přibližují, co se vlastně v Sýrii stalo. Očitý svědek popsal dvoudenní intenzivní bitvu, na jejímž konci byli vzbouření džihádisté popraveni.

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Svět

IS pustil nahrávku s Bagdádím, ten by měl být dávno po smrti

Bagdád - Islámský stát dnes prostřednictvím své zpravodajské agentury al-Furkán zveřejnil zvukovou nahrávku chalífy abú Bakra Bagdádího. Není jasné, kdy byl 46minutový záznam pořízen. Podle některých informací je totiž vůdce IS již dávno po smrti.

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Vůdce IS Baghdádí zřejmě žije

Svět

Washington – vůdce Islámského státu je zřejmě stále naživu. Myslí si to velitel koalice vedené USA, která bojuje proti militantním skupinám. Americký generálporučík Steve Townsend přiznal, že „některé ukazatele ve zpravodajských kanálech“ naznačují, že Abú Bakr al-Bagdádí stále žije.

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Vůdce IS Bagdádí je naživu, tvrdí rozvědka

Svět

Bagdád - Velitel tajné služby v iráckém Kurdistánu Láhaur Talabání tvrdí, že chalífá Islámského státu (IS) abú Bakr Bagdádí je na 99 procent stále naživu. Ačkoli se hovoří o porážce IS v Iráku i Sýrii, Talabání je k těmto zprávám skeptický.

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Svět

Írán potvrdil smrt vůdce IS Bagdádího. Na internetu se objevily fotky jeho těla

Damašek – Ruská armáda už před několika dny informovala, že s největší pravděpodobností zabila obávaného vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. USA sice uvedly, že mají o jeho smrti jisté pochybnosti, íránská televize IRIB však zveřejnila fotografie, které údajně potvrzují, že vůdce IS byl skutečně zlikvidován.

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Zabili jsme vůdce IS Bagdádího, věří Rusko. USA tvrdí opak

Svět

Damašek/Moskva - Při květnovém ruském náletu v Sýrii byl zabit vůdce radikální organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí, tvrdí předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov. Koalice bojující pod vedením USA proti IS ale oznámila, že nemá žádné důkazy o tom, zda je Bagdádí živý nebo mrtvý, uvedla agentura Reuters.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy