reklama

Zásah Američanů umožnily detailní informace o místě pobytu šéfa IS včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Informátor byl akci osobně přítomen, ale dva dny po ní byl i s rodinou ze Sýrie odvezen. Jeho jméno ani národnost známy nejsou.

Podle zdroje washingtonského listu jde o sunnitského Araba, který se proti IS obrátil, když skupina zavraždila člena jeho rodiny. V rámci IS zastával vysoké postavení a jeho úkolem bylo organizovat Bagdádího přesuny v Sýrii.

Americké komando zaútočilo v noci na Bagdádího dům v provincii Idlib u turecké hranice. Bagdádí se i se třemi dětmi uchýlil do skrýše v tunelu, tam odpálil nálože a zabil sebe a také děti.

Informátor podle deníku kontaktoval syrské Kurdy, kteří patří k arabsko-kurdské koalici SDF, jež bojovala proti IS. Velitelé SDF přenechali kontrolu nad tímto agentem americké tajné službě. Ta ho prověřovala několik týdnů, dokud si nebyla jista, že obrácení informátora proti IS je skutečné.

Muž nevyvolal v IS žádné podezření a měl stále plnou důvěru jeho předáka - občas například doprovázel Bagdádího příbuzné k lékaři.

"Určitou dobu se vědělo, že by ta osoba mohla být tím správným klíčem k zámku. Opravdu jasné to bylo pár posledních týdnů," citoval list amerického představitele obeznámeného s operací.

The Washington Post napsal, že Bagdádí vzal s sebou do tunelu děti zjevně jako lidské štíty. Zemřely stejně jako on pod troskami zbořeného tunelu; při zásahu v domě přišly o život i dvě z Bagdádího manželek.

Loading...

1 komentář (Poslední 31.10. 21:22) Napište svůj názor

reklama