Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bagdádího udal odpadlík IS, dostal za něj půl miliardy

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu
První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu
Foto: Reprofoto YouTube

Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho Islámský stát připravil o příbuzného. Deník The Washington Post dnes napsal, že tento muž by měl mít nárok na část nebo na celých 25 milionů dolarů (574 milionů Kč), jež USA vypsaly jako odměnu za Bagdádího.

Zásah Američanů umožnily detailní informace o místě pobytu šéfa IS včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Informátor byl akci osobně přítomen, ale dva dny po ní byl i s rodinou ze Sýrie odvezen. Jeho jméno ani národnost známy nejsou.

Podle zdroje washingtonského listu jde o sunnitského Araba, který se proti IS obrátil, když skupina zavraždila člena jeho rodiny. V rámci IS zastával vysoké postavení a jeho úkolem bylo organizovat Bagdádího přesuny v Sýrii.

Americké komando zaútočilo v noci na Bagdádího dům v provincii Idlib u turecké hranice. Bagdádí se i se třemi dětmi uchýlil do skrýše v tunelu, tam odpálil nálože a zabil sebe a také děti.

Informátor podle deníku kontaktoval syrské Kurdy, kteří patří k arabsko-kurdské koalici SDF, jež bojovala proti IS. Velitelé SDF přenechali kontrolu nad tímto agentem americké tajné službě. Ta ho prověřovala několik týdnů, dokud si nebyla jista, že obrácení informátora proti IS je skutečné.

Muž nevyvolal v IS žádné podezření a měl stále plnou důvěru jeho předáka - občas například doprovázel Bagdádího příbuzné k lékaři.

"Určitou dobu se vědělo, že by ta osoba mohla být tím správným klíčem k zámku. Opravdu jasné to bylo pár posledních týdnů," citoval list amerického představitele obeznámeného s operací.

The Washington Post napsal, že Bagdádí vzal s sebou do tunelu děti zjevně jako lidské štíty. Zemřely stejně jako on pod troskami zbořeného tunelu; při zásahu v domě přišly o život i dvě z Bagdádího manželek.

Témata:  Abú Bakr al-Bagdádí Islámský stát The Washington Post

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.