Američané i další členové koalice, která bojuje se zbytky organizace Islámský stát, věří, že je její vůdce Abú Bakr al-Bagdádí stále naživu. Minulý měsíc měl uniknout atentátu, o který se pokusili někteří zahraniční bojovníci IS. Na hlavu pravděpodobného vůdce pokusu o převrat nyní teroristé vypsali odměnu.
K incidentu mělo podle informací zpravodajců dojít 10. ledna v jedné z vesnic nedaleko města Hadžín. Právě v této oblasti se nadále brání nejtvrdší jádro islamistů, přestože území pod jejich kontrolou již zabírá pouze několik kilometrů čtverečních.
Iráčtí, američtí i britští představitelé jsou přesvědčeni, že je Abú Bakr al-Bagdádí stále naživu, a že se, přinejmenším do doby atentátu, skrýval mezi svými věrnými někde v této oblasti. „Podle regionálních zpravodajců vedl předem plánovaný krok proti Bagdádímu k přestřelce mezi zahraničními bojovníky a ochrankou unikajícího teroristy, kteří ho odvezli do nedaleké pouště,“ popsal deník Guardian.
Islámský stát pak údajně nabídl odměnu komukoliv, kdo zabije muže známého jako Abú Muath al-Džazajrí. Přestože organizace Džazajrího přímo neobvinila, samotné vypsání odměny na jednoho z jejích důvěrných členů je neobvyklý krok, a zpravodajci proto věří, že byl hlavním organizátorem pokusu o atentát. Podle deníku Guardian má být tento islamista a zahraniční bojovník veteránem organizace.
„Dozvěděli se to na poslední chvíli,“ popsal incident nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb. „Proběhl střet, při němž zemřeli dva lidé. Šlo o zahraniční bojovníky, některé z jeho nejdůvěryhodnějších lidí,“ doplnil.
Na malém území, které leží u hranic s Irákem, nyní pravděpodobně zůstává několik stovek bojovníků organizace spolu se svými rodinnými příslušníky. Přestože se v posledních týdnech kurdským jednotkám a jejich spojencům vzdaly tisíce islamistů a jejich příbuzných, mohou podle Kurdů zbývající radikálové vzdorovat i další měsíc.
Informace o neklidu uvnitř hroutící se organizace v posledních měsících čas od času prosakovaly na povrch, dosud však nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být svými druhy ohrožen i vůdce Islámského státu. Ten měl v roce 2015 utrpět vážné zranění během jednoho z náletů, na veřejnosti se objevil pouze v roce 2014, když v Mosulu vyhlásil vznik chalífátu. Od té doby se několikrát vynořily zvěsti, že byl zabit, žádná však nikdy nebyla potvrzena.
Témata: Abú Bakr al-Bagdádí, Sýrie, Islámský stát , terorismus
Související
31. října 2019 10:50
31. října 2019 8:38
30. října 2019 20:30
29. října 2019 16:36
28. října 2019 19:31
28. října 2019 17:18