Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok z vlastních řad? Zpravodajci věří, že vůdce Islámského státu Bagdádí unikl atentátu

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení
Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení
Foto: Reprofoto YouTube

Američané i další členové koalice, která bojuje se zbytky organizace Islámský stát, věří, že je její vůdce Abú Bakr al-Bagdádí stále naživu. Minulý měsíc měl uniknout atentátu, o který se pokusili někteří zahraniční bojovníci IS. Na hlavu pravděpodobného vůdce pokusu o převrat nyní teroristé vypsali odměnu.

K incidentu mělo podle informací zpravodajců dojít 10. ledna v jedné z vesnic nedaleko města Hadžín. Právě v této oblasti se nadále brání nejtvrdší jádro islamistů, přestože území pod jejich kontrolou již zabírá pouze několik kilometrů čtverečních.

Iráčtí, američtí i britští představitelé jsou přesvědčeni, že je Abú Bakr al-Bagdádí stále naživu, a že se, přinejmenším do doby atentátu, skrýval mezi svými věrnými někde v této oblasti. „Podle regionálních zpravodajců vedl předem plánovaný krok proti Bagdádímu k přestřelce mezi zahraničními bojovníky a ochrankou unikajícího teroristy, kteří ho odvezli do nedaleké pouště,“ popsal deník Guardian.

Islámský stát pak údajně nabídl odměnu komukoliv, kdo zabije muže známého jako Abú Muath al-Džazajrí. Přestože organizace Džazajrího přímo neobvinila, samotné vypsání odměny na jednoho z jejích důvěrných členů je neobvyklý krok, a zpravodajci proto věří, že byl hlavním organizátorem pokusu o atentát. Podle deníku Guardian má být tento islamista a zahraniční bojovník veteránem organizace.

„Dozvěděli se to na poslední chvíli,“ popsal incident nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb. „Proběhl střet, při němž zemřeli dva lidé. Šlo o zahraniční bojovníky, některé z jeho nejdůvěryhodnějších lidí,“ doplnil.

Na malém území, které leží u hranic s Irákem, nyní pravděpodobně zůstává několik stovek bojovníků organizace spolu se svými rodinnými příslušníky. Přestože se v posledních týdnech kurdským jednotkám a jejich spojencům vzdaly tisíce islamistů a jejich příbuzných, mohou podle Kurdů zbývající radikálové vzdorovat i další měsíc.

Informace o neklidu uvnitř hroutící se organizace v posledních měsících čas od času prosakovaly na povrch, dosud však nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být svými druhy ohrožen i vůdce Islámského státu. Ten měl v roce 2015 utrpět vážné zranění během jednoho z náletů, na veřejnosti se objevil pouze v roce 2014, když v Mosulu vyhlásil vznik chalífátu. Od té doby se několikrát vynořily zvěsti, že byl zabit, žádná však nikdy nebyla potvrzena.

Témata:  Abú Bakr al-Bagdádí Sýrie Islámský stát terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.