Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravěcí lidé přežívali v krutých mrazech. Proč to dnes nedokážeme?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CzechTourism.com

Když se lidé začali přesouvat z Afriky před přibližně 100 000 lety, v jejich genech byl schovaný klíč k přežití chladu Evropy a Asie. Tento samý klíč však přináší bolestné problémy milionům.

Podle nové studie ta samá genová varianta, která pomohla lidským předkům přežít chlad a omrzliny, zároveň zvyšuje riziko vývinu artrózy. Tento gen má vliv na tvorbu kloubů a růst kostí. Tato varianta zkracuje délku kostí a také téměř zdvojnásobuje možnost artrózy.

Podle odborníka na vývojovou biologii Terence Capelliniho z Harvardu je jasné, že každá změna v genu může mít dramatický dopad na to, jak se geny chovají a jak fungují v lidském těle.

Varianta genu, která zabraňuje růstu kostí, je spojená s mutací, která má vliv na klouby a zvyšuje riziko artrózy v kolenou a kyčlích. Během nové studie vědci zjistili, že tato varianta se nachází v DNA Evropanů a Asiatů, téměř neexistuje mezi Američany.

Podle serveru Science Alert vědci předpokládají, že tyto genetické změny vznikly, když se lidé začali přesouvat z Afriky do zbytku světa před 50 až 100 tisíci lety. Tato změna postihla jen přibližně polovinu z nich a ulehčila jim přesun do chladnějšího podnebí.

Protože je to pozitivní varianta genů, mají ji v sobě miliardy lidí. Sice zvyšuje riziko lidí k artróze jen asi dvakrát, přesto je zodpovědná za miliony případů.

Jak by ale tato genová varianta, která zkracuje kosti a způsobuje artrózu, mohla pomoci našim předkům přežít ve chladných klimatech Evropy a Asie? Proč se geny, které mohou zvýšit riziko nepříjemné poruchy?

Hypotéza vědců spočívá v tom, že kompaktnější struktura těla a kratší kosti mohly snížit riziko zlomenin a nebezpečných zranění. A tyto výhody převyšují možnost budoucí nepříjemnosti bolavých kloubů.

Kromě vyhýbání se zranění může menší tělesná velikost a kompaktnější postava pomoci překonat jiná nebezpečí. Menší tělo znamená méně odhalené kůže a méně vyčnívajících částí, které mohou omrznout.

U většiny živočichů existuje spojené mezi klimatem a délkou končetin – čím chladnější klima, tím kratší končetiny. Kratší údy pomáhají udržovat tělesné teplo a předejít riziku omrzlin v chladném počasí. Zvířata v teplém podnebí se nemusí o tělesné teplo bát a delší končetiny jim mohou pomoci zbavit se zbytečného horka.

Takže zatímco množství lidí v životě zažije bolesti kloubů a problémy, které artrózu doprovází, možná bychom měli být vděční, že nám tyto geny pomohly přežít.

Témata:  evoluce lidé historie archeologie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.