Brusel - EU se dál snaží omezit práci pašeráckých skupin, které od libyjských břehů převážejí migranty přes Středozemní moře především do Itálie. Státy unie se dnes dohodly na částečném zákazu exportu nafukovacích člunů a závěsných motorů pro ně do Libye.
Zákaz se týká také lodí a motorů, které byly pořízeny jinde a jsou přes evropské území do Libye jen převáženy. Dotknout by se naopak neměl civilního obyvatelstva, například rybářů, kteří podobné motory z legitimních důvodů potřebují.
Itálie žádá unii o pomoc v migrační krizi a ministři vnitra už tento měsíc diskutovali o bloku nejrůznějších kroků, které v reakci navrhla Evropská komise.
Je mezi nimi například i dobrovolný kodex pro nevládní organizace, které na moři migranty zachraňují a přivážejí do italských přístavů. Jde ale také o snahu o výrazné zlepšení počtu návratů těch, kdo na pobyt v Evropské unii nárok nemají.
Ministři zahraničí unijních zemí dnes v Bruselu prodloužili až do konce příštího roku mandát mise EU, která se snaží libyjské vládě pomoci s ochranou hranic, snižováním kriminality, především na jihu země. Zdůraznili také význam námořní operace EU Sophia, která se s podporou NATO snaží ve Středozemním moři rozbít sítě pašeráků lidí.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi dnes zdůraznil, že z jeho pohledu je především třeba zajistit ochranu těch, kdo prchají před konflikty a ohrožením. Zároveň je podle něj ale také nutné najít řešení pro ty země, které jsou migrací postižené. Podmínky v detenčních centrech v Libyi jsou podle něj v mnoha případech strašlivé.
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40