Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA se bojí? Kromě Ruska zbrojí i proti dalšímu státu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Washington - Americké námořnictvo hodlá navýšit počet svých ponorek s jaderným pohonem. Důvodem jsou zejména obavy s rychle se rozvíjející Číny a jejího obranného systému. Čína chce ve svých vodách vybudovat masivní podvodní monitorovací systém.

Americké námořnictvo chce nakoupit velké množství útočných ponorek s jaderným pohonem. Tajemník námořnictva Allison Stiller záměr potvrdil, vyplývá z nových požadavků na rozpočtový rok 2018. Konkrétně jde o Akviziční program pro ponorky třídy Virginie. Aktualizovaný program počítá s navýšením z původně předpokládaných třiceti na čtyřicet osm ponorek třídy Virginia. O záměru informuje server The National Interest.  

Ponorky navíc vyjdou pěkně draho. Jde o druhý nejdražší program v rámci zadávání veřejných zakázek pro armádu, celkem by měl vyjít na 162 miliard dolarů. Námořnictvo chtělo nakoupit také ponorky s balistickými střelami třídy Columbia (SSBN), které by měly nahradit ponorky třídy Ohio. 

Námořnictvo momentálně disponuje 53 ponorkami. První ponorka třídy Virginia se v americkém arzenálu objevila v roce 2004, objednána byla už v roce 1998. Do dneška je v provozu 18 ponorek Virginia. Dalších 28 je už objednaných, nebo čeká na objednávku. Cílovým stavem je přitom vlastnictví 66 ponorek do konce tohoto roku.

Ponorka s jaderným pohonem třídy Virginia je 377 stop dlouhá, může se pochlubit dvanácti svislými raketami a čtyřmi torpédovými trubicemi. Nejnovější lodě jsou také vybaveny modulem Virginia-Payload, který má schopnost spustit 16 jednorázových raket Tomahawk. Ponorky jsou určeny k plnění široké škály úkolů od ničení nepřátelských ponorek v oceánu až po pobřežní bojové operace.

Tyto ponorky v důsledku nahradí ponorky třídy Los Angeles. Virginie byly zvolené také proto, že mají vyšší schopnost operovat v pobřežních vodách, stejně tak disponují lepšími odposlouchávacími možnostmi. 

Je patrné, že trend rozšiřování arzenálu ponorek bude pokračovat i nadále. Povrchové lodě jsou totiž zranitelnější, zejména vůči raketám protivzdušné obrany, které vlastní především Čína. I když je podle serveru zřejmé, že síla Číny na moři zatím není  převratná, v posledních letech dochází k jejímu posilování. Za zmínku stojí Pekingem oznámený plán na vybudování masivního podvodního monitorovacího systému ve vodách na jih a na východ od čínských břehů. 

Témata:  Severní Korea ponorky jaderné zbraně U.S. Navy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.